Vízia: oddych pri včelách

 

 

Rád spolu s Vami nahliadnem do sveta včiel, cestovania a rôznych hospodárstiev.

 

 

Moja vízia.

 

Ja si pod pojmom vízia predstavujem niečo ako mapku – kormidlo, k naplneniu stanoveného cieľa. V tomto cieli by som sa mohol cítiť dobre. Opravte ma ak sa mýlim.

Ako cieľ, určite nemyslím niečo konečné. „I cesta múže být cíl,“ ako sa spieva v jednej pesničke. Skôr plnenie a užitie si cesty životom.

Stránkami Dobrý Hospodár, by som chcel naplniť, jednu takúto víziu.

 

vízia - cesta

 

 

Dá sa skĺbiť príjemné s užitočným?

 

Niečo pri čom sa človek cíti nadšený, šťastný, naplnený? Cítiť plnosť, sviežosť života. A dokáže sa uživiť?

Prácu, ktorá človeka baví, je tvorivá a užitočná, spojiť s plnením si snov? Prácu, ktorá je koníčkom, ale aj živobytím?

Dá sa napríklad tvorivé, lacné cestovanie, kde si človek užije, čo to sa podučí a prispeje mu k živobytiu, spojiť s včelárením i pestovaním ovocia, byliniek a iným gazdovaním? Písať o tom, natáčať videá a zdieľať to spolu s ostatnými?

 

 

Kde že je tu vízia?

 

Je to ošúchaná fráza, a dosť široký pojem. Ale každý, by mal aspoň čiastočne robiť čo ho baví. Nerobiť svoju prácu s odporom a nemrhať silu na prekonávanie nechute. Hrať sa ako malý 🙂

Takže moja vízia: Rád včelárim. Pestujem ovocné stromy a pracujem v ovocnom sade. Spôsobuje mi radosť bzukot včiel na jar v rozkvitnutom sade. Dozrievanie ovocných plodov, svieži vzduch  a chlieb s medom a maslom.

Práca s prírodou, je často náročná, ale zato tvorivá. Ak pravdaže s ňou človek nebojuje, to nemá zmysel. A milujem cestovanie, pocit byť na ceste, ako tak slobodný. Poznať krásnych ľudí a objavovať. Tiež písať o tom, fotiť, debatovať a zdieľať.

Z toho vyrástla aj moja vízia. Včeláriť, pestovať zdravé potraviny a cestovať po rôzne obhospodarovaných gazdovstvách. Dokázať sa týmto uživiť, učiť sa a prinášať rady a inšpirácie. Možno i pomôcť svojou kvapkou v mori sa nám i našej prírode ozdraviť.

 

vízia - ekologický sad

Vízia: sad pre oko, včely, zdravie a úžitok.

 

 

Prečo dobrý hospodár?

 

Chcel by som sprostredkovať svoje i vaše skúsenosti z rôzneho hospodárenia. Porovnať myšlienky a nápady, akou cestou sa gazda vydal, ako sa uživí svojim hospodárením. A spolu debatovať o tom kto je to dobrý hospodár.

Napríklad: dobrému hospodárovi asi nie je jedno ako zaobchádzame s našou zemou? Či ak človek nehospodári doma dobre, neukáže sa to aj navonok? Čo tak harmonické hospodárenie s prírodou? Fráza? Alebo všetko je prepojené. Uživí nás iba intenzívne obhospodarovanie zeme alebo malé, rozmanité farmy?

Alebo: včely nám pred očami vymierajú, prečo?

porovnanie produktov, ak by včely vymreli.

porovnanie produktov, ak by včely vymreli. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2342069/What-supermarket-look-like-bees-die-Empty-shelves-scant-produce-options.html

 

Asi poznáte výrok,  pravdepodobne od Alberta Ensteina: „ak zmizne včela z povrchu zemského, človek bude mať na prežitie štyri roky„, nebude včela, nebude opeľovanie. S tým je prepojené aj aké potraviny jeme.

Pozrite si pekné video od Merli Spivac, známej výskumníčky včiel.

Sme sebestačný v potravinách? Dokážu naše hospodárstva prežiť bez zbytočných zásahov, mrhaním energie a dopĺňajú sa v nich zvieratá s rastlinami? Podporuje sa celý systém navzájom? Ako napríklad prales. Kto ho obhospodaruje?

Navštívil a pracoval som na rôznych gazdovstvách či hospodárstvach. A ďalej v tom budem pokračovať. Na malých, veľkých. Ekologických či konvenčne obhospodarovaných.

Bude na nás, posúdiť kto je to dobrý hospodár. Dúfam že sa zapojíte do debaty.

vízia - jabloň

aj pri jablkách pomáhajú včely

 

 

Rozdelenie stránok:

 

 

  • BLOG – predstavenie blogu

Cestovanie. Skúsenosti a rady z ciest po farmách. Možno zaujímavá a lacná dovolenka i pre Vás? 

Včelárenie. O včelách, včelároch a včelích produktoch. Ako začať včeláriť?

Pestovanie. Ovocné a nektárodajné rastliny. Spracovanie produktov

 

 

Moje video a foto. Vlastné videjká a fotky s ktorými by som sa chcel s Vami podeliť.

 

 

 

 

 

kopia-1619201_10206503472652202_1746379697256789893_n

 

Prajem pokračovanie v pohodovom čítaní. Máte nejaké otázky alebo rady ohľadom týchto stránok? Budem rád ak ma budete kontaktovať.

 

Dušan Adamec. Čítať ďalej príbeh o mne.