Dušan Adamec

Dušan Adamec

Rád pozorujem prírodu. Jej plynutie, zmeny, dokonalú prepojenosť. Zázrak života.

Ako dieťa som s prekvapením pozoroval pavúkov a ich siete. Alebo mravce. Dokumenty a knihy o prírode či cestovaní, som si nenechal ujsť. Záujem o prírodu, rodičia a rôzne cesty života ma nakoniec priviedli ku včelám, pestovaniu stromov a cestovaniu. A oni mi priniesli hlbší, čarovnejší a spokojnejší život.

Bývam v Nižnej, v krásnom hornatom kraji Oravy. Podmienky na pestovanie a včelárenie sú tu ťažké. Žiadna veľká znáška z lánov repky či slnečníc. Akurát silný mráz, vlhko. Na jar znova mráz na práve rozkvitnutých kvetoch alebo októbrový sneh, lámajúci stromy. Ale aj maliny a niekedy medovica zo smrekov. Svieži, ostrý a zdravý vzduch. Tiež hraboše kotré dokážu úplne zničiť ovocnú škôlku, alebo jazvec a škorce pochutnávajúce si na sladkých plodoch.

 

o mne - ležany v sade

naše prvé ležany v sade

 

Orava.

Orava je známa svojimi ťažkými prírodnými podmienkami. Kedysi sa tuchovali len ovce a zvážalo sa drevo z hôr. A spievalo sa. Pestovali sa maximálne zemiaky a kapusta. Otec vždy spomínal, keď počasie nepomáhalo úrode, že sa radšej presťahuje na dolniaky, tam si bude pestovať sad a vinohrad. Ale skúšame to ďalej. Možno aj preto sa mu darilo s predajom ovocných stromkov, že tu nieje žiadna konkurencia. Ovocná škôlka na Orave?

 

Nižná

Nižná nad Oravou

Skúsil som si prácu vo fabrike, voľnejšiu pri zapájaní internetu. Zahraničie, viacej rôznych prác. Zaujímavá bola skúsenosť na farme u učiteľa ekológie.

Áno, stále som chcel spolupracovať s prírodou. Vrátil som sa domov a dozvedel sa, že sa otvára včelársko škola v Banskej Bystrici. Náhoda?

 

 

Ovocný sad.

 

Stromčeky začal pestovať otec. Pochádza z Myjavy a už od mala štepil a staral sa o stromy. Tiež sa učil od otca. Po revolúcii prišiel o prácu vo fabrike, ( Tesla Orava, známa fabrika na výrobu TV. Predtým ľanárske závody. ) a musel sa nejako uživiť. Spolu s mamou začali hospodáriť na zdedenej a prenajatej pôde.

Aj z maminej strany hospodárili. Starý otec mal koníka. Akého múdreho! Keď sa starký zasedel, koník aj z vozom sám prišiel domov. Zaerdžal pod oknami, starká už vedela, iba ho odstrojila. Potom navarila hubovú polievku.

Pestovali sme zeleninu (cesnak, mrkvu, cviklu, kapustu…) a ovocie. Úroda bola rôzna, najlepšie sa asi predával cesnak a kapusta. Na trhu, bolo pri nás vždy najviac ľudí. „Keď už nič, aspoň cesnak si kúpim,“ vravievali babky 🙂

 

mama oberá jablká, Júlia Adamcová

mama oberá jablká

 

Nakoniec sme ostali pri ovocných stromčekoch a ovocí. Otec robí čo ho baví a ako tak sa uživí. Má dobré meno, ľudia z Oravy ho chvália za dobrú prímateľnosť stromčekov. Predsa len presadiť stromček z juhu alebo z približne rovnakého prostredia, kde vyrastal, je rozdiel. Aj keď ani to nebolo med lízať. Hraboše nám podhrízli celú ovocnú škôlku. Rad za radom. Aj rodiace nízkokmenné jablone. Vyťahovali sme ich zo zeme obrúsené, bez koreňov ako ceruzky.

Do tajov pestovania stromov, zaúča aj mňa. Postupne si vybudoval menší ovocný sad a kvôli opeľovaniu aj jedno včelstvo. Ale to sa pravdaže vyrojilo. A neostalo pri jednom.

 

otec pestuje hrozno, Dušan Adamec

otec pestuje hrozno

 

 

Včely.

 

Ja som prišiel z Anglicka, urobil som si včelársku školu v Banskej Bystrici a ujal som sa včiel. Akoby odchod z Anglicka, kde som na koniec pomáhal na farme, kde boli aj včely, bolo znamenie. Zo včelami mi pomáhal aj páni Kozáčik a Terén, známi včelári z Oravy.

 

včelnica

prvá včelnica

 

Na praxi som bol na farme v Čechách  u Janky a Petra Cihlárovcov. Pracovali sme spolu s kolegomom Dávidom s 1100 produkčnými včelstvami. Veľmi kvalitná škola. 

Potom som sa učil vyše roka na gazdovstve v Sedliackej Dubovej. Opravovali sme staré, rozkradnuté a rozbité družstvo. A starali sa o sliepky, prasatá, kravy, brojlere, ovce, včely, mačky a psov. Ak máte chuť pomôcť s opravami, radi Vás tam uvítajú.

 

kurín, sliepky

v kuríne, opravená maštaľ

 

Teraz sa starám o vlastné včely a sad.

 

 

Cestovanie.

 

A pretože mi dal život do vienka túlavé topánky, rád cestujem. Pri cestovaní sa cítim slobodne. Od mala, som sníval o cestách. Ale keď človek hospodári, na cesty nemá moc čas ani financie. Aj výsť na cety je niekedy náročné. Ale sny si treba plniť, tak som to spojil do kopy. Lacné a tvorivé cestovanie.

Keď som bol na dlhšie v Indii, premýšľal som ako ďalej. S kamarátom sme sa tlačili na rikši, unavený po ceste. Oproti ťahal oslík, voz plný jabĺk. Na voze sedel chlapec. Keď sme sa míňali, chlapec mi hodil jablko. Chytil som ho a obaja sme sa zasmiali. Pripomenulo mi to domov, a premýšľal som, že by nebolo zlé na cestách navštíviť i domácich gazdov. Veď by boli najlepší sprievodcovia po okolitej krajine.

 

vízia - cestovanie

rybár z Indie, Goa

 

Cestovať, ale byť aj ako doma. Načo v drahom, parádnom hoteli. Aj si vydýchnuť pri mori. Aj sa niečo nové naučiť. Cestovať  po gazdovstvách a krajinkách, stretávať sa s dobrými ľuďmi, nadýchať sa sviežosti zo slobody. A vracať sa domov.

 

Rád budem ak ma kontaktujete. 

Alebo napíšete nejaký komentár k článkom. A neváhajte sa prihlásiť na odber mojich článkov.
Váš Dušan Adamec.