Včely a včelárenie v horskej oblasti na Orave. Moje skúsenosti. Ako ich obhospodarujem ja?

Predstavenie našej včelnice.

(Včela  – Apis mellifera carica Pollm – Kranka)

 

Včelárim pri obci Nižná, 600mnm, v údolí rieky Orava. Včelnica je obkolesená lúkami a vrchmi prevažne zalesnenými smrekmi. Podnebie je vlhké a chladné, čo má svoje výhody aj nevýhody. Ako sa spieva „na Orave dobre, sviežo a zdravo„.

Zatiaľ obhospodarujem sedemnásť úľov na jednom stanovišti, pri našom ovocnom sade. Plánujem vybudovať druhé stanovište, kvôli množeniu a oddelkom. Nekočujem za znáškou.

Orava

Nižná nad Oravou

Používam úľovú zostavu Čechoslovák, vysoký nástavok+polovičný nástavok+medník. Voľne na stojanoch, vedľa seba. Odnímateľné dno, medzidno a plechový vrchnák uteplený polystyrénom. Úle neuteplené, hrúbka stien 2,7 cm, bez falcov. Pred poslednou znáškou zvažujem používať výklz, kvôli sliedeniu a rabovaniu. Príprava je dlhšia, ale priamo vyberanie rýchlejšie.

Materskú mriežku mám odloženú v sklade, zatiaľ sa mi moc neosvedčila. Očká na nástavkoch používam. Klasické rámiky s drôtikom a medzistienkami. Úle si vyrábam sám, čo najjednoduchšie.

včelnica

Včelnica s domcom so zatrávnenou strechou. V domci je miesto na štyri úle a úložný priestor.

Včelnicu postupne rozširujem, zatiaľ chcem vybudovať dve stanovištia po 25 úľov.

Úle pre včely. Klasický a Warré úľ

Okrem klasického, skúšam aj Warré úľ. Kombinujem v ňom rámiky a voľnú stavbu.

 

 

Rozvoj včiel a znáška.

 

Zima v posledných časoch už nie je taká tuhá ako bývala. Pokrývka snehu je menšia. Najstudenším mesiacom je Január.

Ak počas zimy nie sú moc veľké výkyvy, dobre preliečené a silné včely, prezimujú bez väčších strát a neminú priveľa zásob. V r. 2017 bola tuhšia zima ako zvyčajne, mrazy sa v noci vyšplhali cez -34 stupňov. Včely prezimovali všetky, len v jednom úli nebola matka. Tie som musel spojiť.

Stále ma fascinujú, ako dokážu prežiť celodenné mrazy!

Prvé väčšie množstvo peľu je skoro na jar z Liesky a Vŕby. Prvý nektár z vŕby Rakyty. V tomto období zimné staré včely už strácajú svoju silu a odchádzajú na večnosť. Postupne ich nahrádzajú mladé. Plodujú väčšinou hore pod vrchnákom. Postupne silnejú presúvajú sa s plodom aj nižšie. Až teraz spotrebujú väčšinu zimných zásob. Potrebujú len dobre uteplený strop a pokoj.

Peľ z vŕby pre včely.

Veľmi kvalitný peľ z vŕby. Je dobrý pre rýchly rozvoj včiel.

Začína kvitnúť púpava, trnka, ovocné stromy a hloh. Včely idú rýchlo do sily. Jarný med im väčšinou nechávam na zosilnenie. Na Orave môže rýchlo prísť ochladenie, jarný med majú ako zálohu. Inak by som musel podnecovať. Keď včely dostatočne zosilnejú, prichádza na rad rozmnožovací pud a s ním roje na stromoch.

Včely na jabloni.

Včely na jabloni.

 

Aby som nemusel liezť po stromoch, proti rojeniu robím oddelky a zoslabujem. Aj keď to dakedy nestačí. Veď rozmnožovanie je sila prírody! Rojenia má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa včely vyroja, medu je menej. Ale zase ako roj sa ozdravia a krásne stavajú nové plásty.

Matky značím a snažím sa zastrihávať krídelko. Najlepšie je značiť matku na jar. Včely nie sú v plnej sile a matka sa dobre hľadá. Odporúčam matky značiť, uľahčuje a urýchľuje to prácu so včelami. Napríklad pri tvorbe oddelkov, menení matky alebo spájaní.

Po odkvitnutí púpavy a ovocných stromov, väčšinou príde menšia znášková prestávka. Často ochladenie prinesú  zamrznutý. Treba si dať pozor aby včely mali dosť zásob.  A práve po ochladení sa včely radi vyroja.

Postupne začínajú kvitnúť kvety z lúky. (Ale nie je to žiadna sláva. Púpava na jar. Trochu ďateliny plazivej a páru iných kvetov. Asi kvôli koseniu, dosádzaniu tráv a umelom hnojeniu kvety z lúk vymizli.) Potom Malina, Lipa, Bodliaky. Podľa počasia medovica zo smrekov. Rozmnožovací pud pomaly opadáva. Znáška nie je nárazová, ale stála. Pravdaže ak je na to počasie. Už sa stalo, že počas kvitnutia malín, som musel včely prikrmovať, rámiky mali úplne prázdne, matky prestali plodovať..

Horský med – u nás z medovice zo smrekov, býva tmavý, jantárovo až červeno zafarbený, voňavý, príjemnej chuti. Väčšinou je v ňom zmiešaný nektár z maliny, černice, lúčnych kvetov.

 

Množenie, liečenie a pomoc pri rozvoji paše pre včely.

 

Znáška končí koncom Júla. Po vybratí posledného medu, preliečim ekologickým Beevital. Ak je vysoký počet klieštikov, ešte používam Gabonové pásiky. Množstvo klieštika kontrolujem na podložke na odnímateľnom dne alebo metódou práškového cukru. Snažím sa preliečiť hneď po medobraní, aby vyvíjajúce sa zimné včely neboli poškodené klieštikom. Oslobodiť sa od klieštikov včelám pomáham vyrezávaním trúdieho plodu. Na jeseň ešte preliečim Varidolom, podľa spadu klieštika, 1-3 krát. Rozmýšľam vyrezávať aj posledný plod na jeseň, kde by malo byť najviac parazitov.

Proti Noseme používam Nozevit, mám s ním veľmi dobré skúsenosti. Tiež pomáha dobré počasie a prikrmovanie sirupom 1:1.

Snažím sa trochu zveľadiť pastvu pre včely. V sade kosím až po odkvitnutí púpavy. A sadím po okolí vŕbu, aj dva krát kvitnúcu. Takéto vŕby na včelnici sú skvelá vec pre včely. Ak je to možné, odporúčam si ich vysadiť každému včelárovi. Skúšal som vysádzať kvetovú lúku, ale to mi moc nevyšlo.

Púpava v sade pre včely.

Púpava v sade.

Včely si množím sám. Najjednoduchšie je využívať rojové matečníky z dobrých včiel. Matky sú z nich kvalitné. Aj keď by niekto namietal, že im tak podporujem množiaci pud. Ale zase ak by tento pud stratili, čo by sa stalo? Najlepšia je asi zlatá stredná cesta. Niekedy prispievam novou krvou od šľachtiteľa včiel.

Zakrmujem ich po poslednom medobraní, začiatkom Augusta. Pomocou fliaš s presakovacími vrchnákmi, alebo vedierkami so slamou.

 

Med a iné včelie produkty.

 

Snažím sa zazimovať na zmiešaných zásobách med+cukor. Vysoký a na ňom nízky nástavok. Med vytáčam v prerobenom staršom medomete na elektrický pohon. K el. pohonu dobre slúži vŕtačka.

Elektrický pohon na medomet.

Elektrický pohon na medomet.

Propolis zbieram pomocou mriežok.

Popri množení matiek sa chystám zbierať materskú kašičku. Materská kašička – royal jelly,  si myslím že je nedocenený produkt včiel. Viacej o nej nájdete v budúcom článku.

Peľ nezbieram. Iba ak upravený z buniek – Pergu. To je uložený peľ včelami do buniek. Prekvasený a zaliaty medom.

Staré dielo pravidelne obmieňam. Rámiky vytápam buď v slnečnom tavidle alebo v hrnci s vodou. Vosk nevymieňam za medzistienky ale tvorím originálne sviečky zo včelieho vosku.

Rámiky skladujem vo voľných nástavkoch.

Slnečné tavidlo.

Slnečné tavidlo.

 

 

Včelárenie je beh na dlhšie trate.

 

Učím sa stále. Pomocou knižiek, prednášok, prírody, včelárov a včiel. Včelárim od roku 2009. Stále je čo zdokonaľovať.

Pomáhal ma zaúčať otec, a včelári pán Kozáčik a pán Terén z Nižnej nad Oravou. Navštevoval som včelársku školu v Banskej Bystrici. Na praxi som bol jednu sezónu na včelárskej farme u Petra a Janky Cihlářových, kde sme obhospodarovali 1100 včelstiev a asi 500 oddelkov. Bola to prax a vysoká škola v jednom.

Budem rád ak sa pripojíte do debaty, možno by ste sa chceli pochváliť ako včelárite Vy? Ak máte nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať.

 

Včely - med

Med v panenských plástoch


Oznám to ;-)

Povedz o článku či produktoch tvojim priateľom.