– Ako postaviť kamenný oblúkový most bez malty.
– Lacná a dostatočne pevná technológia stavby.
– Praktický foto návod, časovo nenáročný – kamenný mostík.
Oblúkové mosty patria medzi najstaršie typy mostov. Stará Čína, Rím, Perzia, používali technológiu stavby týchto mostov po stáročia. Pre pevnosť kamenných mostov ich môžme stále vidieť dodnes v mestách Európy i Ázie.
Tiež ako konštrukčný prvok sa používali oblúky a klenby napríklad na akvadukty, stredoveké hrady a kostoly.
Aj keď je konštrukcia oblúkových mostov pomerne rôznorodá, základná štruktúra sa nemení. Najjednoduchší tvar je polkruhový dizajn s opierkami na oboch koncoch. Tlak z vrchu mostu sa distribuuje cez oblúk a odkloní váhu na svoje dve podpery.
Oblúkové mosty nepotrebujú ďalšie podpery, ani konštrukciu z ocele.
Kamenné oblúky sú postavené na dočasnom drevenom debnení, ktoré drží kamene počas výstavby. Potrebná je dočasná forma – debnenie, pretože štruktúra nie je stabilná, kým sa neuzatvorí oblúk.
Môj postup pri budovaní kamenného mostíku.
Chodník ku včelám vedie cez potôčik, mierne do kopca. Doska cez potok bola vždy šmikná. Aj mierny kopec, keď zapršalo.Chcelo by to si spraviť lepší prístup ku včelnici. Účelový, lacný a pekný.
Najjednoduchšie by bolo dať po oboch brehoch potôčika kamene, cez ne pevnú dosku, obsypať zemou. Rok-dva by vydržala. Ale neriešilo by to šmíkanie z kopčeku. Ani vzhľad.
Pri prerábaní dvora okolo domu, ostalo kopec ploských skál z chodníka. Čo s nimi? Prečo ich nevyužiť? Čo tak kamenný mostík.
Postup
Najskôr treba vybudovať pevné základy – podpierky či piliere mostu.
K tom aby voda nevymývala breh pod mostom. Tiež aby sa most neprebáral v mäkkom dne. Ja som ako základ použil tieto dva ploché kamene. Pri väčšom moste by sa bolo treba so základmi viacej pohrať. Ale tu to stačí.
Ako formu pod kamenný oblúk, som si zvolil takúto konštrukciu zo starých dosák. Dva polkruhy pozbíjané k sebe tenkými doskami.
Rozmery: dĺžka 50 cm – vzdialenosť brehov potôčika. Výška 50 cm. Neúplný polkruh.
Drevenú formu som podložil menšími kameňmi. Tie okrem podopretia, pomôžu pri vyberaní formy po dokončení mosta.
Oblúk mosta.
Tvar oblúka na drevenej forme, som vyrobil z radu ploských kameňov starostlivo zvolených tak, aby do seba zapadali. S tou ´starostlivo´ to netreba až tak preháňať. Najlepšie by boli klinovité kamene. Ale mne dobre poslúžili obyčajné, ploské.
Tieto kamene kladiem po boku na debnenie a postupne s nimi zaplňujem krivku oblúka. Kladiem ich z oboch strán brehu rovnako. Tak, aby sa zároveň streli hore v strede oblúka.
Po spojení ešte doklepnem do dier pár kameňov.
Oblúkový tvar mostov je dômyselné riešenie zvládania ťahových napätí. Pevnosť oblúkového mosta vychádza z jeho tvaru. Tvar oblúka je navrhnutý tak, aby sa tlak rozložil smerom nadol. Ten pôsobí na podpery- základy, ktoré tlačia smerom von. K základom sú ale položené ďalšie skaly vodorovne, a udržujú tak konštrukciu stabilnú a pevnú.
Oblúk môže niesť väčšie zaťaženie ako rovná konštrukcia rovnakej veľkosti a materiálu.
Všimnite si, že usporiadanie kameňov sa medzi oblúkom a podperou úplne líši.
Kamene na základni – podpere sú umiestnené v plochej a vodorovnej polohe. Zatiaľ čo podpery, ktoré tvoria oblúk, sledujú polomer kruh – sú položené kolmo na drevenú formu. Na obrázku nižšie, to vidno lepšie.
Toto usporiadanie je kľúčovým princípom pre stabilitu mosta. Oproti rovnej konštrukcii, kde je iné rozloženie tlaku.
Po dokončení oblúku, som do špár ešte kladivom pozatĺkal skaly a prisypal zeminou.
Postupne začínam budovať bočné steny mostu, na oboch brehoch, smerom von. Skaly ukladám plocho na zem a prisypávam štrkom a zeminou. Netreba sa báť váhy skál , tie budú tlačiť na skaly v oblúku a most sa práve že spevní.
Tipy:
- S pevnosťou drevenej formy to netreba preháňať. Základ je aby bola dobre prichytená na základoch. Mne sa vyšmykla, urobil som ju trochu krátku.
- Na zatváranie oblúka sa zachovávajú najlepšie tvarované kamene (dlhé a ploché, v tvare klina). Nepoužívajte ich v počiatočných fázach výstavby, pretože ich použijete neskôr.
- Kamene sú ukladané pozdĺž polomeru kruhu.
- Kamene sú pevne zaklinené kladivom a všetky medzery sú vyplnené tenkými kamienkami alebo zeminou.
- Netreba vypĺňať všetky medzery medzi kameňmi.
Na vrch skál sypem ešte zeminu. Úplne nakoniec kladiem najväšie ploské kamene. Lepšie spevnia povrch, aj sa po nich dobre kráča.
Dobre tak vyzerá.
Debnenie môže byť odsránené, keď je oblúk hotový. Ja som ho dal preč po dokončení celého mosta.
Odstránil som ho ľahko. Kamene čo podopierali drevo, som vybral, a dosku odtrhol. Ak by ste chceli ešte formu využiť, stačí ju podložiť na začiatku drevenými klinkami a tak skúsiť vybrať.
Kamene ešte spevní tráva, čo sa zakorení v dierach. Dierky medzi kameňmi možno poslúžia aj ako ubytovanie pre rôzne divé včely.
Na záver si pozrite video dokončeného kamenného mostíku. Na mojom YouTube kanály je ich viacej.
Budem vďačný za každý komentár ku článku. Ak by ste chceli čítať viacej napíšte mi. Alebo sa prihláste na odber noviniek. Ďakujem.