Návšteva rodiny Chrisa a Rosie, ich deti Marri a Robin. Mesto Clacton on sea, Essex v Spojenom Kráľovstve (UK). Snažia sa žiť v súlade s prírodou a s osobnou zodpovednosťou k životu a svetu okolo nás. Chovajú včely, sliepky. Pestujú vlastnú zeleninu, ovocie, bylinky. Starajú sa o les, odkiaľ drevo používajú na kúrenie a ako stavebný materiál. Obyčajný bungalov z r. 1930, prestavali na nízkoenergetický ekodom.
Spoznávanie života domácich.
Keď už som pracoval v UK, lákalo ma hlbšie spoznať život domácich Angličanov. Aspoň trochu nazrieť do ich kuchyne. A prečo to nespojiť aj s poučením sa toho čo ma ešte zaujíma? Včely a ekológia. A tiež si precvičiť konverzáciu v angličtine.
Vybral som si rodinu cez organizáciu WWOOF. Ubytovanie a stravu za pomoc pri prácach okolo domu či v záhrade. Dohodli sme si termín a šiel som na výlet vlakom, na východné pobrežie. Vlaky sú v Anglicku rýchle, čisté, presné. Ale tie naše sa mi viac páčia. Aj keď idú pomalšie, sú omnoho živšie 🙂
U rodiny.
Bola to moja prvá skúsenosť, takto bývať spoločne s rodinou. Trocha som bol nervózny. Ale privítanie bolo veľmi milé. Prvé slová od Rosie, keď som sa vyzul pred dverami boli „good start“. Určite aj oni boli zvedavý, čo za Slováka si to do domu pozvali. Pri čaji sme sa zoznámili aj s Chrisom a dcérou Marri. Chris mi poukazoval dom, záhradu a včely. Atmosféra bola pohodová.
Chris mal v minulosti dostatočné skúsenosti so sebestačným životom na ostrove Isle of Man v severnom Škótsku, kde choval domáce zvieratá a živil sa predajom syrov, potom ako energetik. Rosie pracuje vo výskume pri pôrodoch.
Prišiel ma privítať aj ďalší člen rodiny, Labrador Zero.
Štruktúra domu a záhrady sú založené na princípoch permakulrúry. Vodu z domácnosti čistia cez tŕstie v jazierku, dažďovú zo striech zbierajú. Majú vlastnú studňu. Slnečnú energiu z panelov využívajú na ohrev vody, výrobu elektriny a nadbytok ukladajú do batérií. Tiež využívajú slnečnú energiu z presklenej verandy na ohrev domu. Ak to nestačí, používajú rozvod z krbu ktorý zohrieva vodu. Drevo používajú odpadové alebo z vlastného lesa. Snažia sa pri opravách a stavbe domu používať všetko recyklované materiály. Zbytočne nespotrebovávať, byť nezávislý, sebestačný. Ale žiadna ekologická fanatickosť. Proste zdravo a zodpovedne žiť.
Čo si vypestujú, ak nezjedia sami, predávajú alebo vymenia. Ako produkty robia med, ovocia sušia a robia džemy. Nie je to taká klasická farmárska rodina. Skôr vyučujú permakultúru, robia prednášky a stretnutia u nich doma s ľuďmi podobného zamýšľania, alebo ktorý sa chcú učiť čo to o živote spolupracujúcom s prírodou.
Víkendová prezentácia permakultúri a ekodomu.
Počas mojej návštevy usporiadali domáci „dyi eco conversion days“, niečo ako deň otvorených dverí. Dva dni prichádzali hostia z bližšieho i vzdialenejšieho okolia. Prezentovali sme im ukážku ekodomu, permakultúrnej záhrady, čistiaceho jazierka spojenú s ochutnávkou a predajom výrobkov. Ja som pomáhal s prípravou, sprevádzaním a fotením. Pekná skúsenosť spojená s podučením angličtiny.
Prišli nadšenci, známi, zvedavci ale aj odporcovia. Chris a Rosie sa im snažili priblížiť ich hospodárenie teoretickou i praktickou ukážkou.
Ľudia sa zaujímali o všetko, zeleninové hriadky bez rýľovania, hnojené z miestnych konských stajní, vypestovanie si vlastných semien, sušenie bylín a ovocia, med. V ekodome sprevádzal a vysvetľoval Chris.
Brána sa nestačila zavrieť, už prišli ďalší. Najhoršie bolo, keď prišlo viacej skupín naraz. Každý sa chcel niečo opýtať, povyzvedať. Ale vládla tu zvláštna pokojná atmosféra. Asi to bolo ľuďmi zmýšľajúcimi podobne, všetci sa postupne dostali k slovu.
Dovolenka.
Zoznámil som sa s príjemnými ľuďmi a strávil pekná chvíle. Ďalšie dni som pomohol s rozhadzovaním konského hnoja, vytrhávaniu buriny, pečením domáceho chleba. Zera som chodieval venčiť po okolí až k morskému pobrežiu. Mal som dobrého strážcu, poriadne vychovaného. Príjemná prechádzka po okolí, už som sa začal zdraviť s druhými psíčkarmi ako pán domáci.
Pomáhal som s chytaním roja, aj keď v tej dobe som ešte nemal skúsenosti zo včelami. Len som sa utvrdil že doma s tým začnem. Neodradila ma ani včela, čo ma uštipla priamo do nosa. Určite by som sa povypytoval na ich včelu, systém chovu, úle. Snáď nabudúce, chystám sa pozrieť včelára na Škótskych ostrovoch.
Chris zbytočne do včiel nezasahuje, a roj berie ako prirodzenosť včiel spojenú s ozdravením. Na predaji medu nie sú závislý, vyrojenie včelstva neberie ako veľkú škodu. Zaujala ho naša tradičná medovina. Časom by ju chcel vyskúšať.
Pre mňa to bola krásna skúsenosť. Dovolenka spojená s poznávaním. Vôbec som sa neupracoval zadarmo, skôr odreagoval v príjemnom prostredí s príjemnými ľuďmi, od mojej predošlej práce. Ani tá angličtina, nebola až takou prekážkou, keď sa chce, tak sa vždy dá. Tak sa mi podarilo zavítať do anglickej kuchyne 🙂
London.
Cestou domou som sa stavil v Londýne. Keď už som bol na tej dovolenke.
Rušný Londýn, rôzny ľudia, hluk, autá v pohybe. Ako keby som prišiel z inej reality. Chcel som vidieť mrakodrapy a byznis centrum. Plným metrom som sa tam ľahko dopravil, nesený prúdom ľudí. Porovnával som ten kontrast, kľudnej, kvetnatej záhrady u Chrisa a Rosie s betónovou záhradou rušného city.
Určite má Londýn krásne zákutia. Aj byznis centrum má niečo do seba, nie?
Len dúfam, že časom budú mestá sebestačnejšie, ako taký veľký ekodom s kvetinovou záhradou. Pomaly sa aj včely dostávajú do miest, hlavne na strechy budov. Londýn je tým celkom známi. Možno by sme si z nich mohli vziať príklad?
Ak máte nekaké otázky, budem rád ak ma kontaktujete. Dušan Ademec.