Thymol je prírodná látka, obsiahnutá napríklad v Tymiáne. Rastlina si túto látku asi vytvorila na obranu?

Využíva sa v zdravotníctve, zabraňuje rastu plesní, baktérií, dezinfikuje. Vo forme roztokov sa aplikuje typicky ako prostriedok na dezinfekciu rán a ústnej sliznice (herpes, aphta) a v dermatológii pri kožných ochoreniach. Tymol sa nachádza v zložení zubných pást, ústnych vôd a prípravkov proti akné. Tiež sa hojne využíva v kuchini a voňavkárstve.

Prečo práve Thymol vo včelárstve?

Používa sa už dávno. Je šetrnejší ku včelám. Neničí mikroflóru v črevách včiel, čo by im nemalo oslabovať imunitu, oproti silným chemikáliám. Tak ako u ľudí zdravá mikroflóra posilňuje zdravie, tak i u rastlín, zdravá mikrobiálna rozmanitosť v pôde, ktorú neničíme tvrdou chémiu, prospieva vitálnym rastlinám – to platí aj pri včelách. Môže byť účinný i proti noseme. 

Sú rôzne prípravky, ale po zhliadnutí videa VARROA, VIRUS, RESISTENCE – on-line beseda se švédským včelařem a apidologem Erikem Österlundem, ma zaujalo jeho jednoduché, preventívne ošetrenie Thymolom proti klieštikovi.

Jeho výpary by mali pôsobiť repelentne voči klieštikovy. Nemali by ho zabiť, ale klieštik by mal omámený padať na dno. Tam si ho odnesú mravce, ucholaky, alebo ho zmetiem z podložiek pri prehliadke.

 

 Pri správnom používaní je tymol vysoko účinným a bezpečným ošetrením proti roztočom Varroa. Je dôležité poznamenať, že tymol nedosahuje na reprodukciu roztočov Varroa v plode včiel a pôsobí iba na roztoče na dospelých včelách.

Rezíduá thymolu po ošetrení, podľa odborných štúdií, by nemal med obsahovať. Thymol sa postupne vyparí. 

Postup:

Pozor na silné výpary…

 

  • 125g Tymolu + < ¼ dl technického liehu. 
  • Kuchynské penové utierky.
  • Fľaša alebo uzatvárateľné sáčky.

 

Utierky boli napustené saponátom, najprv som ich vymyl a vysušil. Nastrihal  na rozmer približne 5×5 cm. 9 kociek z jednej. 

125g thymolu + 2cl liehu / 27 štvorčekov z utierok. 1 štvorec 5×5 cm utierky, obsahuje zhruba 5g thymolu.  

Lieh znižuje teplotu potrebnú k rozpusteniu, lepšie sa rozpustí pri nižšej teplote. Na miernom ohni miešam, pokým sa kryštály úplne nerozpustia a tekutina je číra. Asi 5-10 minút. V hrnci s roztokom, po odstavení z pece, som nechal nasiaknuť utierky. Trochu premiešal a vložil do dobre uzavretej fľaše. 

 

Pri aplikácii, uzavriem očká v nadstavkoch. Letáč otvorený. Na zasieťovanom dne bude podložka. Asi ju natriem olejom, aby sa živí klieštik prilepil a neutiekol.

Po ukončení aplikácie by nemali byť utierky tvrdé.  Vložím ich priamo na rámiky nad plod. Pri prvej prehliadke včelstiev, pred prvou znáškou z púpavy.

 

 

Podľa profesora Erika Österlunda je pomer thymolu na včelstvo:

Po dobu vývoju plodu, 21 dní.

Normálna sila včelstva. 

15-25 stupňov vonku – 2ks (10g). Výmena po 10 dňoch. Teda 2x. Celkovo 20 gramov.

25-35 stupňov celzia – 1,5 ks (7-8g).  Aplikujte 3×7 dní.

35 a viac – 1ks (5g). Aplikuje 4×5 dní. 

Na slabé ½ dávky.

Videá z prípravy a aplikácie Thymolu:

 

1. Príprava thymolu.

2. Podanie Thymolu a prehliadka po dvoch dňoch – video.

Zatial klieštika padať na podložku nevidno. Ak je klieštik v zaviečkovanom plode, klieštik by mohol byť na podožke omámený, po vyliahnutí mladých včiel. Preto sa odáva 21 dní.

Uvidíme po 10 dňoch, kedy budem meniť pásiky s thymolom. A potom po 20 dňoch…

 

3. Video po 10 dňoch.

Klieštiky som na podložke našiel. Vypadá, že thymol má účinnosť. Je to neškodné pre včely, tie chodia po pásikoch a nič sa im nedeje. Matka kladie. Kyselina mravčia sa mi zdá dosť agresívna pre včely.

4. Video po 20 dňoch.

Po 20 dňoch by sa mali liahnuť posledné včely. Tie, s ktorými bol v bunkách klieštik pri vložení thymolu.

 

Záver.

Výpary thymolu by sa mali dostať pomocou vetrania včiel do celáho úľa. Ku každej bunke.

Včely boli kľudné, matka kládla. Len bolo stále zima, aj pod 15 stupňov. Kniekedy v noci i mrzlo. Čím sa asi znižovala účinnosť výparu thymolu. Včely utierky s thymolom nevyhrízali.

Vo videu, podľa ktorého sam sa nechal inšpirovať, vravia že by nemali byť utierky tvrdé po vyparení. U mňa neboli úplne mäkké, thymol sa nevyparil úplne. Čo mohlo byť spôsobené chladným počasím.

Účinnosť je, kedže som našiel priemerne 6-8 klieštikov na podložke. Ale mŕtvych, nehýbali sa. Skúsim ešte porovnať padanie klieštika teraz, po ukopnčení ošetrenia thymolom. Týmto by som mohol zistiť, koľo je asi prirodzený spád klieštika. 

Zatiaľ som spokojný a budem s týmto prípravkom pokračovať. Ako preventývne ošetrenie. Po prvom medobraní, aplikujem thymol druhý krát. Ale nebudem toto ošetrenie brať ako náhradu ošetrenie varidolom v jeseni.

Share This