Od autora Jana Rusnáková.
Možnosť dobrovoľnej pomoci v zahraničí v súčasnosti ponúka množstvo organizácií a portálov. Dve z nich WWOOF a Help Exchange dosiahli celosvetovú úroveň. To znamená, že sa môže prakticky zapojiť ktokoľvek z ktorejkoľvek krajiny sveta. Ide v podstate o dva webové portály, ktoré sprostredkovávajú prácu pre dobrovoľníkov výmenou za ubytovanie a jedlo. Dôležitý aspekt tejto práce je však skúsenosť, ktorá sa ponúka. Práve tá je neoceniteľná.
WWOOFeri, ktorí WWOOFujú
Skratka odvodená od World Wide Opportunities on Organic Farms (v preklade celosvetové príležitosti na ekofarmách) už v názve vystihuje zámer hnutia. Ide o dobrovoľnú pomoc ľudí na farmách, ktoré sa riadia princípmi ekologického hospodárenia a udržateľného rozvoja.
Zakladateľkou hnutia je Sue Coppard z Veľkej Británie, ktorá v čase založenia pracovala ako sekretárka v Londýne. Písal sa rok 1971. Hľadala spôsob ako vypadnúť z mesta a dostať sa aspoň na chvíľu na vidiek. Riešenie našla v ekologických farmách, ktoré na rozdiel od neekologických fariem nepotrebovali skúsených pracovníkov, ale niekoho s odhodlaním zachraňovať planétu pred chemickým znečistením. Sue uverejnila inzerát s názvom Pracovný víkend na ekofarme a spolu s tromi ďalšími dobrovoľne pomohla ekofarme v Sussexe. Postupne sa začali ozývať aj iní ekofarmári a dožadovali sa pomoci. Dnes je po celom svete 50 autonnómnych organizácií s ekologickým zameraním a prakticky ktokoľvek sa môže registrovať cez WWOOF ako dobrovoľník alebo ako farmár, ktorý ponúka prácu.
Ako to celé funguje?
V prvom rade sa treba zaregistrovať (registračný poplatok sa líši v závislosti od krajín, ktoré chcete navštíviť. Pohybuje sa od 0 do 56 EUR na rok). Po registrácii získate prístup ku všetkým potrebným informáciám. Ako dobrovoľník si vyberáte krajinu, v ktorej chcete pracovať a na stránke konkrétnej krajiny si po prihlásení vyberáte jednu z fariem. Dĺžka pracovného pobytu závisí na vás a na majiteľovi farmy. Podmienky si treba jasne dohodnúť vopred. Za 4 až 6 hodín práce denne dostanete ubytovanie a jedlo. Vo všeobecnosti ide o činnosti spojené s farmárčením ako napríklad siatie a žatva, kompostovanie, rúbanie dreva či kosenie, kŕmenie zvierat, výroba syra či vína. Farmár vás môže naučiť ako ekologicky pestovať živočíšne a rastlinné bioprodukty a vy pritom spoznáte novú krajinu, ľudí a ich spôsob života a nadviažete kontakty s ekologickým hnutím po celom svete. Vaše skúsenosti môžete potom zúročiť na vašom vlastnom projekte, alebo vás len bude hriať pri srdci pocit, že ste prispeli k zlepšeniu našej planéty.
Na stránke http:/wwoofindependents.org/, kde má aj Slovensko svoju sekciu, nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky. V minulých rokoch sieť na Slovensku spravovalo Občianske združenie SOSNA, Silvia Szabóová zo združenia o projekte povedala: „Ide o užitočnú a výbornú myšlienku. Aj do Ekocentra SOSNA prichádzali wwooferi a pomohli pri prácach v prírodnej záhrade alebo na stavbe ekologickej budovy. Na Slovensku však podľa mňa doposiaľ chýba duch dobrovoľníctva v ekofarmárčení. Isto by pomohla lepšia informovanosť aj farmárov, aj potenciálnych dobrovoľníkov. A na to je potrebné získať financie. Myšlienka, že v rámci propagácie si to zaplatia farmári zatiaľ neprerazila. Financie na takéto alternatívne projekty a ich propagáciu teda chýbajú. Som presvedčená, že gazdovia, organickí farmári potrebujú wwooferov. Len či si svoju propagáciu aj vedia a chcú zaplatiť, to je otázka na nich.“ Súčasným členom sieťe WWOOF je Občianske združenie Campanula, pod ktoré spadá projekt Ekocentrum Bylinka pod Lipkou pri dedinke Hrušov.
Ekocentrum Bylinka pod Lipkou
Sieť Helpx má širšie pole pôsobenia
Zatiaľ čo WWOOF funguje ako výmenný program len na ekofarmách, Help Exchange (skratka Helpx) ponúka okrem ekofariem aj na ne-ekofarmy, či iné aktivity ako napríklad pomoc v hosteloch či prácu na lodiach. Nájdu sa aj ponuky do yoga centier či výpomoc na robenie čokolády.
Helpx založil chlapík menom Rob Prince, britský občan. Ten cestoval niekoľko rokov po Austrálii a Novom Zélande (ktoré sú mimochodom veľmi populárne medzi dobrovoľníkmi, ak nie najobľúbenejšie. Tieto krajiny ponúkajú dostatok možností, keďže farmárstvo je tam populárne a rozšírené). Potom, ako to už býva zvykom, dostal nápad a v roku 2001 vytvoril na internete sieť, ktorá ponúkala prácu výmenou za jedlo a ubytovanie. Princíp je tu teda v podstate rovnaký ako u WWOOF. Treba sa zaregistrovať na stránke http:/wwwhelpx.net/ (registračný poplatok je 20 eur na dva roky), vytvoriť si profil, nájsť krajinu, v ktorej chcete pôsobiť, skontaktovať sa so svojím hostiteľom, dohodnúť sa na podmienkach pobytu a potom už len zbaliť nejakú tú pracovnú kombinézu a vyraziť na dobrodružstvo vášho života, trebárs aj na druhý koniec planéty. A nemyslite si, že je to len pre mladých. Zúčastniť sa môžu všetci, ktorí dovŕšili 18 rokov. V niektorých krajinách si však treba dávať pozor, keďže za dospelého človeka sa považujete až po dovŕšení 21 rokov (napríklad USA).
Eva Mrekajová, skúsená dobrovoľníčka využívajúca aj HelpX si tak minulý rok našla prácu v Turecku a v Jordánsku. Skúsenosť mala pozitívnu a spoznala nielen ďalších dobrovoľníkov, ale aj miestnych ľudí. Ako sama hovorí: „U mňa je to vždy o ľuďoch, ktorých na svojich cestách stretávam a dobrovoľníci v HelpX majú spoločné to, že sú unavení každodennou rutinou „normálnych“ životov a hľadajú niečo iné, hľadajú odpovede na svoje vlastné otázky.“ Zároveň upozorňuje prípadných záujemcov o takúto prácu: „Viem si predstaviť nepríjemné situácie, do ktorých sa dobrovoľníci môžu dostať. Koniec koncov jednáte v cudzom jazyku s človekom z inej kultúry a všetko sa dohaduje ústne bez zmluvy. Veľa vecí sa môže pokaziť. Treba vedieť s daným rizikom pracovať resp. sa ho vždy snažiť znížiť na najnižšiu možnú mieru.“
Amman Pasha Hotel, Jordánsko, HelpX
Na potulkách…
…môžete stretnúť kadekoho. A naučiť sa kadečo. Sú ľudia, ktorí wwoofujú a helpxendžujú roky. Začnú na jednom kontinente, v jednej krajine a skončia….úplne niekde inde. Z domu odchádzate ako človek, ktorý nemá, respektíve má minimálne skúsenosti s fyzickou prácou a vraciate sa ako človek, ktorý vie podojiť kravy, reštaurovať historické pamiatky, nasadiť omietku na steny, vyrobiť víno, loviť ryby, hrabať seno, sadiť obilniny a tak ďalej. Rozšíri vám to obzory a pohľad na svet okolo seba sa zrazu zmení.
Oba portály sú hlavne pre ľudí, ktorí majú cestovanie v krvi, chcú spoznať miestnu kultúru a zvyky a minúť pritom čo najmenší obnos peňazí. Ak teda máte radi dobrodružstvo, skúste spoznávať svet s dobrovoľníctvom.
Amman Pasha Hotel, Jordánsko, HelpX
Autor: Jana Rusnáková, dobrovolnictvo.sk.