Vízia


Vízia: oddych pri včelách

Rád sa cítim dobre. Aj Vy? Ktože by nie, pravda. Aby som si medzi spletitými cestičkami na tomto svete, vyberal tú správnu, na ktorej sa cítim dobre, často potrebujem výpomoc  Aspoň troška sa poznať, svoje pocity. Tráviť časopriestor ak sa dá, kde chcem a ako chcem. Mne k tomu pomáha vízia.

Niekto sa nechá unášať vetrom, ako loďka na mori bez kormidla. Niekto to zase s tým kormidlom preháňa :-). Ja si pod pojmom vízia predstavujem niečo ako mapku, k naplneniu stanoveného cieľa. V tomto cieli by som sa mohol cítiť dobre. Opravte ma ak sa mýlim.

Pod pojmom cieľ, určite nemyslím niečo konečné. „I cesta múže být cíl,“ ako sa spieva v jednej pesničke.

Stránkami Dobrý Hospodár, by som chcel naplniť, jednu takúto víziu.

vízia - cesta

 

Dá sa skĺbiť príjemné s užitočným?

Niečo pri čom sa človek cíti nadšený, šťastný, naplnený? Cítiť plnosť, sviežosť života. A dokáže sa uživiť? Prácu, ktorá človeka baví, je tvorivá a užitočná, spojiť s plnením si snov? Prácu, ktorá je koníčkom, ale aj živobytím? Dá sa spojiť napríklad tvorivé cestovanie, včelárenie aj iné gazdovanie, pestovanie ovocia, byliniek a predaj včelích produktov?

Kde že je tu vízia?

Je to ošúchaná fráza, a dosť široký pojem. Ale každý, by mal aspoň čiastočne robiť čo ho baví. Nerobiť svoju prácu s odporom a nemrhať silu na prekonávanie nechute. Hrať sa ako malý 🙂

Takže moja vízia: Rád včelárim. Pestujem ovocné stromy a pracujem v ovocnom sade. Spôsobuje mi radosť bzukot včiel na jar v rozkvitnutom sade. Dozrievanie ovocných plodov, svieži vzduch  a chlieb s medom a maslom.

Práca s prírodou, je často náročná, ale zato tvorivá. Ak pravdaže s ňou človek nebojuje, to nemá zmysel. A milujem cestovanie, pocit byť na ceste, ako tak slobodný a objavovať. Z toho vyrástla aj moja vízia. Včeláriť, pestovať a cestovať po rôzne obhospodarovaných gazdovstvách. Dokázať sa týmto uživiť, učiť sa, niečo napísať a prinášať rady a inšpirácie. Možno i pomôcť svojou kvapkou v mori sa našej prírode ozdraviť.

Taká vízia môže začať napríklad kúpením schátralej starej školy, kdesi v zabudnutej krajine a vybudovať bylinkovú farmu.

Alebo víza začne opravou starého statku a vedie až k založeniu rodinnej včelej farmy.

vízia - ekologický sad

Vízia: sad pre oko, včely, zdravie a úžitok.

 

 

Prečo dobrý hospodár?

Chcel by som sprostredkovať svoje skúsenosti z rôzneho hospodárenia, či z môjho alebo navštívených gazdovstiev. Porovnať myšlienky a nápady, akou cestou sa kto vydal, ako sa uživí svojim hospodárením. A spolu debatovať o tom kto je to dobrý hospodár.

Napríklad: dobrému hospodárovi asi nie je jedno ako zaobchádzame s našou zemou? Či ak človek nehospodári doma dobre, neukáže sa to aj navonok? Čo tak harmonické hospodárenie s prírodou? Fráza? Alebo všetko je prepojené. Uživí nás iba intenzívne obhospodarovanie zeme alebo malé, rozmanité farmy?

Alebo: včely nám pred očami vymierajú, prečo?

porovnanie produktov, ak by včely vymreli.

porovnanie produktov, ak by včely vymreli. http://www.dailymail.co.uk/news/article-2342069/What-supermarket-look-like-bees-die-Empty-shelves-scant-produce-options.html

Asi poznáte výrok,  pravdepodobne od Alberta Ensteina: „ak zmizne včela z povrchu zemského, človek bude mať na prežitie štyri roky„, nebude včela, nebude opeľovanie. S tým je prepojené aj aké potraviny jeme.

Sme sebestačný v potravinách? Dokážu naše hospodárstva prežiť bez zbytočných zásahov, mrhaním energie a dopĺňajú sa v nich zvieratá s rastlinami? Podporuje sa celý systém navzájom? Ako napríklad prales. Kto ho obhospodaruje?

Navštívil a pracoval som na rôznych gazdovstvách či hospodárstvach. A ďalej v tom budem pokračovať. Na malých, veľkých. Ekologických či konvenčne obhospodarovaných.

Bude na nás, posúdiť kto je to dobrý hospodár. Dúfam že sa zapojíte do debaty.

vízia - jabloň

aj pri jablkách pomáhajú včely.

 

 

Rozdelenie stránok:

  • BLOGY

Cestovanie. Skúsenosti a rady z ciest po farmách. Možno zaujímavá a lacná dovolenka i pre Vás?

Včely. O včelách, včelároch, včelárení a včelích produktoch. Ako začať včeláriť?

Záhrada. Ovocné a nektárodajné rastliny. Spracovanie produktov. Rady a typy do záhrady.

  • OBCHOD – zatiaľ len vízia…

Sviečky. Zo včelieho vosku tvorené rôznymi spôsobmi.

Med. Od našich včielok z Oravských hôr.

Keramika a vypaľovanie do dreva.

  • ODKAZY

Videá a fotky. Dokumenty, prednášky.

Zaujímavá stránky. Rôzne projekty rozvíjajúce hospodárenie, sebestačnosť, krajinu, cestovanie.

  • KONTAKT

Kontakt na mňa, vaše otázky…

kopia-1619201_10206503472652202_1746379697256789893_n

Prajem pokračovanie v pohodovom čítaní. Máte nejaké otázky alebo rady ohľadom týchto stránok? Budem rád ak ma budete kontaktovať.

 

 

Dušan Adamec. Čítať ďalej príbeh o mne.

Späť na domovskú stránku Dobrý Hospodár


Share This