Fotopopis rastlín v okolí našej včelnice, prinášajúce nektár, peľ a medovicu, z ktorých tvoria včely náš chutný Oravský med.

 

Spätosť života včiel s rastlinami je výrazne užšia ako pri ostatných živočíchoch. Ide tu o obojstrannú podporu. Včela v kvete nachádza potravu (sacharidy, bielkoviny, minerálne látky, vitamíny, enzímy, látky podporujúce imunitu) a kvet sa zásluhou včely opelí, rastlina rozšíri.

 


Tak ako sú kvety rôznorodé, je rôznorodý aj nektár  z nich. Látky obsiahnuté v kvete a celej rastline sú tiež obsiahnuté v nektári ( neskôr v mede ). Aj preto sú medy rôznej chute, vône, farby. Tiež rôzne liečivé vlastnosti rastlín, sú v určitej miere aj v nektári.

 

Aké sú včelárske rastliny na Orave?

Tento článok budem postupne dopĺňať vlastnými fotkami a popisom rastlín, ktoré rastú v okolí do 4km od našej včelnice. Rastliny sa snažím odfotiť v kvitnúcom období so včelou, ako zberá nektár či peľ.  Nektárodajné rastliny poskytujúce bohatšiu a hlavnú znášku v našom regióne označím. Rastliny sú zoradené podľa obdobia kvitnutia.

Videá včelárskych rastlín zdieľam na tomto youtube kanály. Video konkrétnej rastliny sa Vám otvorí tiež po kliknutí na text (popis rastliny).

Lieska obyčajná (Corylus avellana)

Lieska obyčajná (Corylus avellana).

Obdobie kvitnutia: začiatok marca. 

U nás rastie vlastne všade, popri lese ale aj priamo v lese. Na medziach, na hraniciach lúk. Ako kultúrna odroda sa pestuje i v záhradách.  Ker, ale vyrastie aj do 5m. Po strihaní dobre obrastá.

Ak v skorej jari kvety nevymrznú – je vynikajúca peľodarná rastlina, ktorá sa cení hlavne kvôli prvému jarnému peľu, tak potrebnému k rozvoju včelstiev. Liesky sa opeľujú vzduchom, preto nemajú nektáriá k prilákaniu hmyzu. Nektár z liesok včely nenosia, ale na lieskach sa môžu vyskytovať producenti medovice – puklice a vošky.

Lieskove oriešky všetci poznáme. Ale sušené listy sú tiež súčasťou viacerých čajových zmesí, ktoré majú močopudné účinky. Nedávne výskumy ukázali, že lieska by mohla byť aj dobrou voľbou na výrobu taxolu, jedného z najdrahších protirakovinových liekov na svete – z Wikipedia.

Šafran Jarný

Šafran jarný (Crocus vernus).

Obdobie kvitnutia: podľa príchodu jari, hneď po ústupe snehu, Február – Marec. 

Kvety kvitnú relatívne krátko a otvárajú sa len za pekného slnečného počasia. Našiel som ho rásť na lúkach, v lese, v záhradách. Vzácny pre včely je hlavne pre skorý jarný peľ, dôležitý pri výchove plodu. 

 

drienka

Drieň obyčajný (Cornus Mas).

Obdobie kvitnutia: koniec Marca.  

 Je ker s veľmi tvrdým drevom, v dospelosti môže dosiahnuť výšky 6 až 9 m. V minulosti sa z dreva Drieňa vyrábali napríklad luky. Drieň obyčajný sa môže pestovať v stredne až dobre úrodnej pôde, vrátane ťažkej hliny. Dáva prednosť vlhkej pôde a slnečnému žiareniu, ale toleruje tieň a vystavenie vetru. Je odolný voči suchu a ohrozuje ho len veľmi málo škodcov a chorôb. 

Plody drienky sú chutné, ale musia byť ozaj dozreté. Môžu byť červené i žlté. Postupne dozreté plody opadávajú a rýchlo prezrievajú. Obsahujú množstvo prospešných látok pre náš organizmus.

Drienka ponúka jedny z najskorších peľov pre včely, dôležitých pre zdravý a skorý rozvoj včelstiev.

 

Deväťsil lekársky (Petasites hybridus)

Deväťsil hybridný (Petasites hybridus).

Obdobie kvitnutia: Marec – Apríl.

Rastie hojne na brehoch riek a potokov, vo vlhkých lesoch na tienistých miestach. Ja som ho našiel vo väčšom množstve na okraji lúky, blízko včelnice. Včely ho s obľubou navštevovali, aj keď oproti bohato zakvitli vŕby Rakyty. V niektorých knihách je aj pod názvom deväťsil lekársky (Petasites officinalis). V tomto období, v lese pri potoku rastie tiež Deväťsil biely (Petasites albus) , blízky príbuzný vyššie opísaného druhu.

Používa sa v liečiteľstve, tiež koreň i veľké listy – lopúchy. Zaujímavosť je, že Deväťsil bol v antike a v stredoveku pokladaný za hlavné liečivo proti moru, mal 9 síl 🙂

Včely z kvetu deväťsilu zbierajú nektár i peľ. Pri väčšom výskyte môže podporiť včely v rozvoji, avšak druhové medy deväťsilu asi nie sú.

 

Záružlie močiarne

Záružlie močiarne (Caltha palustris).

Obdobie kvitnutia: Kvitne v období od marca,

ale niekedy i do augusta, závisí to aj od nadmorskej výšky a aktuálnej klímy, občasné kvety sa môžu vyskytnúť až do októbra.  Záružlie je rozšírené okolo potokov, mokradiach, močiaroch. Je to jedovatá rastliny. Včely zbierajú peľ aj nektár. Zaujímavosťou je, že šťava z kvetov sa kedysi používala na farbenie masla.

vŕby salix

Vŕba ( Salix ).

Obdobie kvitnutia: Marec – Apríl, postupne kvitnú rôzne odrody. Rod zahŕňa približne 400 druhov, plus rôzne krížence. Rastú hojne pri potokoch, na lúkach, v lesoch po celom Slovensku. Na jar, po lieske asi najdôležitejšia peľodajná rastlina pre včely, na dobrý skorý jarný rozvoj. Vŕby už prinášajú aj väčšie množstvo nektáru. Ak sú včely v dobrej kondícii, silné, a je na to vhodné počasie, môže byť z nich aj dobrá znáška. Ale u nás vždy príde ochladenie, a včely po zime nie sú v takej sile. Vŕbový med a peľ včely spotrebujú na rozvoj do kvitnutia prvých ovocných stromov a púpavy. Čo ostane, bude v zmiešaných jarných medoch.

Najznámejšie vŕby: Rakyta, Biela, Košikársa, Krehká, Machovitá, Trojmužná…

Článok o vŕbach.

Video prinesiem.

Veronika brečtanolistá (Veronica hederifolia)

Veronika brečtanolistá (Veronica hederifolia).

Obdobie kvitnutia: marec – máj. Rastie na poliach s obilninami a okopaninami, popri cestách. Všimol som si na nej pár včiel. Ale nie je to dobrá nektárodarná rastlina.

Púpava lekárska

Púpava lekárska (Taraxacum officinale).

Obdobie kvitnutia: apríl – máj.

Hoci sa púpava lekárska považuje skôr za burinu, samotný jej druhový názov napovedá, že ide o významnú liečivú rastlinu. Celá rastlina je jedlá, má mierne horkastú chuť.  Listy sa môžu pridať do šalátov, z kvetu robia púpavové víno. Z koreňu si  napríklad môžte pripraviť tinktúru zažívacieho traktu, pečene a obličiek.

Rastie na suchých miestach, medziach, úhoroch, rumoviskách, pri okrajoch ciest, na lúkach. Niekedy kvitne i v jeseni.

Je vynikajúca nekárodarná i peľodarná rastliny. Počas kvitnutia je celá lúka od jej kvetov krásne do žltá. Jej včasné a bohaté kvitnutie je u nás dôležité pre dobrý jarný rozvoj včelstiev. Mávame z nej pravidelnú skorú znášku spolu s ovocnými stromami. Med je voňavý, žltej farby a rýchlo kryštalizuje.

Ribezla, ribez. Vcelarske rastliny.

Ríbezľa (Ribes).

Obdobie kvitnutia:  koniec apríla – máj.

Pestuje sa väčšinou v záhradách, ale rastie aj v lesoch. Je to pôvodný európsky, mrazuzdorný ker. Na Orave z ovocia, okrem kompótov a koláčov, robíme i naše „severské víno“ – plné ovocnej chuti s osviežujúcimi kyselinkami.  Tiež sa môže z ríbezlí pripraviť sirup a pridať do sódy, ako osviežujúci nápoj. Džem či želé z červených ríbezlí sa môže podávať ako korenie s jahňacinou, so zverinou, morčacinou či husacinou v slávnostných jedlách alebo na nedeľné opekanie.

Včely radi kvety navštevujú, môže byť z nich podnecovacia z náška, ak sa spočíta každý ker v záhrade:)

 

Hloh

Hloh obyčajný ( Crataegus oxyacantha ).

Obdobie kvitnutia:  koniec mája – zač. júna. Je u nás dosť rozšírený, na okrajoch lúk a lesov, na nekosených svahoch. Hloh patrí medzi veľmi dobré včelárske rastliny, poskytuje kvalitný nektár a peľ, od júna do augusta poskytuje medovicu. Mednatosť je až 100 kg/ha, peľnatosť až 200 kg/ha. Hlohový med je svetlo až tmavohnedý, s príjemnou orechovou príchuťou a vôňou hlohových kvetov, s mierne horkastou dochuťou. Kryštalizuje pomerne neskoro, hrubozrnne. Väčšinou sa pridáva do zmesí medov. Hlohový med patrí medzi kvalitné medy, podporuje kardiovaskulárny systém, normalizuje vysoký krvný tlak, upokojuje, efektívny pri srdcovej arytmii. Vhodný pre starších ľudí. /wiki/

Môžem potvrdiť, ak vyjde počasie, nektár z hlohu je veľmi aromatický, rozvoniava v celom úli. U nás väčšinou na obdobie kvitnutia Hlohu vychádza počasie. Je po zamrznutých a po dažďoch. Ale môže sa stať, že príde Medard, a je po znáške. 

Video Hloh.

 

Ostružina malinová

Ostružina malinová ( Rubus idaeus ).

Obdobie kvitnutia:  Jún. Malina je rozšírená od nížin až do hôr. Pestuje sa aj ako kultúrna plodina. Najlepšie sa jej darí na vzdušných, stredne vlhkých pôdach na okrajoch lesov, na pasekách, rúbaniskách.

Kedysi sa u nás na Malinu kočovalo. Je bohatým zdrojom nektáru aj peľu. Mávame z nej, či už silnejšiu alebo slabšiu, znášku pravidelne. Včely sú pri hore, kde jej rastie dosť po rúbaniskách. Med z maliny je jantárovej farby, jemnej chuti, rýchlo a hrubo kryštalizuje. U nás je v ňom ešte primiešaný nektár z Lipy, Ďateliny a kvetov v hore. A ak je na to počašie, aj Smreková medovica, vtedy má med nádych do červena. Alebo i nevytočeny jarný med.

Video Malina.

vŕba trojmužná na včelnici

Vŕba trojtyčinková/Vrba trojmužná ( Salix triandra )

Obdobie kvitnutia: apríl. Druhý krát júl – september. Liečivka ( zo sušenej kôry sa vyrábal acylpyrín ). Ker 2 – 6 m vysoký, rastie na okrajoch lesov, brehoch riek a potokov, v zamokrených pôdach. Dobrý jarný a neskoro-letný peľ na výživu včiel. Nektár je súčasťou jarných zmiešaných medov.

Článok o vŕbach na včelnici.

Ďatelina plazivá (Trifolium repens)

Ďatelina plazivá ( Trifolium repens ).

Obdobie kvitnutia: máj – október.

Liečivka. pomáha zmierniť zápal horných dýchacích ciest, pri hnisavých ranách a ekzémoch. Tiež sa môže použiť ako ochucovadlo. Rastie na lúkach. Patrí medzi výborné nektárodajné a peľodajné rastliny. Ak sa vyskytuje vo väčšej miere na lúkach môže byť zdrojom i hlavnej znášky.

Druhové medy ďateliny sú známe asi hlavne z Anglicka a južnej Škandinávie. Med je svetlo žltý, jemne a príjemne chutí i vonia, kryštalizuje v hrubých kryštáloch.

Mäta

Mäta dlholistá ( Mentha longifolia ).

Obdobie kvitnutia: júl – august.

Liečivka. Obsahuje mentolová silice, flavonové látky a triesloviny. Povzbudzuje, pomáha pri nechutenstve, žalúdočných a žlčníkových problémoch.  I proti nadúvaniu. Rastie na mokrých miestach. Na menej kosených lúkach, popri krovinách.

Patrí medzi veľmi dobré nektárodarné rastliny. U nás tvoria zmes neskorých medov. Jednodruhový mätový med sa vyskytuje veľmi vzácne. V knihe včelárske dreviny sa o ňom zmieňujú zo severu Nemecka a Švédska. Tieto medy sú žlté, ostrej mentolovej chuti i vône. Majú vysoký obsah vit. C.

Túžobník brestový

Túžobník brestový ( Filipendula ulmaria ).

Obdobie kvitnutia: jún – august. Liečivka. Rastie na vlhkých až zamokrených, na živiny bohatých stanovištiach, mokrých lúkach, priekopách a brehoch vôd. Je dobrou nektárodajnou i peľodárnou rastlinou. Uprostred leta poskytuje veľmi bohatú znášku peľu.

Borák lekársky

Borák lekársky (Borago officinalis)

Môže kvitnúť od Mája do Septembra. Aj podľa toho kedy bol vysadený. Borák je vinikajúca nektárodajná i peľodajná rastlina. Pestuje sa v záhradách, včelári ho radi vysádzajú kvôli jeho dlhému kvitnutiu. Je jednoduchý na pestovanie. A je to liečivá rastlina.

Borák lekársky video.

Slez pižmový

Slez pižmový ( Malva moschata ).

Obdobie kvitnutia: jún – september. Liečivka. Všetky druhy slezov sú vynikajúce včelárske rastliny. U nás ich nájdete v záhradkách, miestami lúkach. Ale rastie sporadicky, len ako doplnok znášky.

Video.

Pichliač roľný

Pichliač roľný ( Cirsium arvense ).

Obdobie kvitnutia: jún – október.  Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina s kvalitným peľom. Rastie na okraji lesa, spásaných či menej kosených lúkach. V našom okolí ho rastie dostatok na okolitých lúkach, pre dobrú znášku, spojenú so znáškou z maliny či medovice.

Video.

Lopúch plstnatý

Lopúch plstnatý ( Arctium tomentosum ).

Obdobie kvitnutia: júl – september. Liečivka. Rastie v krovinách, na medziach, skládkach, priekopách, pozdĺž ciest, rumovísk. Je dobrou nektárodajnou rastlinou. Nektár z lopúchu tvorí prímes neskoršej letnej znášky.

Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná ( Cichorium intybus ).

Obdobie kvitnutia: júl – október. Liečivka. Rastie na suchých stanovištiach, pastvinách, medziach, pozdĺž ciest, rumovísk. Patrí medzi výborné nektárodajné a peľodajné rastliny. Nektár z Čakanky je v zmiešanom letnom mede. Bohužiaľ jej nerastie na lúkach ( zle obhospodarovaných, iba trávanatých ) dostatok na väčšiu znášku. 

Komonica biela

Komonica biela  ( Melilotus albus ).

Obdobie kvitnutia: koniec máje – august. Liečivka. Rastie popri lúkach, v nekosených častiach, na úhoroch, násypoch. Patrí medzi výbornú nektárodajnú a peľodajnú rastlinu. Tvorí pomerne dosť nektáru. Kedysi často rástla i na poliach, bola z nej dobrá znáška.

Share This