Fotopopis rastlín v okolí našej včelnice, prinášajúce nektár, peľ a medovicu, z ktorých tvoria včely náš chutný Oravský med.

 

Spätosť života včiel s rastlinami je výrazne užšia ako pri ostatných živočíchoch. Ide tu o obojstrannú podporu. Včela v kvete nachádza potravu (sacharidy, bielkoviny, minerálne látky, vitamíny, enzímy, látky podporujúce imunitu) a kvet sa zásluhou včely opelí, rastlina rozšíri.

 


Tak ako sú kvety rôznorodé, je rôznorodý aj nektár  z nich. Látky obsiahnuté v kvete a celej rastline sú tiež obsiahnuté v nektári ( neskôr v mede ). Aj preto sú medy rôznej chute, vône, farby. Tiež rôzne liečivé vlastnosti rastlín, sú v určitej miere aj v nektári.

 

Aké sú včelárske rastliny na Orave?

Tento článok budem postupne dopĺňať vlastnými fotkami a popisom rastlín, ktoré rastú v okolí do 4km od našej včelnice. Rastliny sa snažím odfotiť v kvitnúcom období so včelou, ako zberá nektár či peľ.  Nektárodajné rastliny poskytujúce bohatšiu a hlavnú znášku v našom regióne označím. Rastliny sú zoradené podľa obdobia kvitnutia.

Lieska obyčajná (Corylus avellana)

Lieska obyčajná (Corylus avellana).

Obdobie kvitnutia: začiatok marca. U nás rastie vlastne všade, popri lese ale aj priamo v lese. Na medziach, na hraniciach lúk. Ker, ale rastie aj do 5m. Po strihaní dobre obrastá. Ak v skorej jari kvety nevymrznú – vynikajúca peľodajná rastlina.

Video kvitnúca Lieska.

Šafran Jarný

Šafran jarný (Crocus vernus).

Obdobie kvitnutia: podľa príchodu jari a zlezenia snehu, Február – Marev.  Vzácny je hlavne pre skorý jarný peľ pre včely-

Video Šafran jarný.

drienka

Drieň obyčajný (Cornus Mas)

Obdobie kvitnutia: koniec Marca.  Drienka ponúka jedny z najskorších jarných kvetov a peľ pre včely. V dospelosti môže dosiahnuť výšky 6 až 9 m. Drieň obyčajný sa môže pestovať v stredne až dobre úrodnej pôde, vrátane ťažkej hliny. Dáva prednosť vlhkej pôde a slnečnému žiareniu, ale toleruje tieň a vystavenie vetru. Je odolný voči suchu a ohrozuje ho len veľmi málo škodcov a chorôb.

Video Drieň obyčajný.

Deväťsil lekársky (Petasites hybridus)

Deväťsil hybridný (Petasites hybridus)

Obdobie kvitnutia: Marec – Apríl. Rastie hojne na brehoch riek a potokov, vo vlhkých lesoch na tienistých miestach. Ja som ho našiel vo väčšom množstve na okraji lúky, blízko včelnice. Včely ho s obľubou navštevovali, aj keď oproti bohato zakvitli vŕby Rakyty. V niektorých knihách je aj pod názvom deväťsil lekársky (Petasites officinalis). V tomto období, v lese pri potoku rastie tiež Deväťsil biely (Petasites albus) , blízky príbuzný vyššie opísaného druhu. Zaujímavosť je, že Deväťsil bol v antike a v stredoveku pokladaný za hlavné liečivo proti moru, mal 9 síl 🙂

Video Deväťsil.

Záružlie močiarne

Záružlie močiarne (lat. Caltha palustris)

Obdobie kvitnutia: Kvitne v období od marca do augusta, závisí to aj od nadmorskej výšky a aktuálnej klímy, občasné kvety sa môžu vyskytnúť až do októbra..  Záružlie je rozšírené okolo potokov, mokradiach, močiaroch. Je to jedovatá rastliny. Včely zbierajú peľ aj nektár. Zaujímavosťou je, že šťava z kvetov sa kedysi používala na farbenie masla.

Video Záružlie.

vŕby salix

Vŕba ( Salix )

Obdobie kvitnutia: Marec – Apríl, postupne kvitnú rôzne odrody. Rod zahŕňa približne 400 druhov, plus rôzne krížence. Rastú hojne pri potokoch, na lúkach, v lesoch po celom Slovensku. Na jar, po lieske asi najdôležitejšia peľodajná rastlina pre včely, na dobrý skorý jarný rozvoj. Vŕby už prinášajú aj väčšie množstvo nektáru. Ak sú včely v dobrej kondícii, silné, a je na to vhodné počasie, môže byť z nich aj dobrá znáška. Ale u nás vždy príde ochladenie, a včely po zime nie sú v takej sile. Vŕbový med a peľ včely spotrebujú na rozvoj do kvitnutia prvých ovocných stromov a púpavy. Čo ostane, bude v zmiešaných jarných medoch.

Najznámejšie vŕby: Rakyta, Biela, Košikársa, Krehká, Machovitá, Trojmužná…

Článok o vŕbach.

Video prinesiem.

Veronika brečtanolistá (Veronica hederifolia)

Veronika brečtanolistá ( Veronica hederifolia ).

Obdobie kvitnutia: marec – máj. Rastie na poliach s obilninami a okopaninami, popri cestách. Všimol som si na nej pár včiel. Ale nie je to dobrá nektárodajná rastlina.

Púpava lekárska

Púpava lekárska ( Taraxacum officinale ).

Obdobie kvitnutia: apríl – máj. Liečivka. Rastie na suchých miestach, medziach, úhoroch, rumoviskách, pri okrajoch ciest, na lúkach. Je vynikajúca nekárodajná i peľodajná rastliny.  Počas kvitnutia je celá lúka od jej kvetov krásne do žlta. Mávame z nej pravidelnú skorú znášku spolu s ovocnými stromami. Med je voňavý, žltej farby a rýchlo kryštalizuje.

Video Púpava.

Ribezla, ribez. Vcelarske rastliny.

Ríbezľa ( Ribez ).

Obdobie kvitnutia:  koniec apríla – máj. Pestuje sa väčšinou v záhradách, ale rastie aj v lesoch. Je to pôvodný európsky, mrazuzdorný ker. Na Orave z ovocia, okrem kompótov a koláčov, robíme i naše „severské víno“ – plné ovocnej chuti s osviežujúcimi kyselinkami. 

Včely radi kvety navštevujú, môže byť z nich podnecovacia z náška, ak sa spočíta každý ker v záhrade:)

Video Ríbezľa.

 

Hloh

Hloh obyčajný ( Crataegus oxyacantha ).

Obdobie kvitnutia:  koniec mája – zač. júna. Je u nás dosť rozšírený, na okrajoch lúk a lesov, na nekosených svahoch. Hloh patrí medzi veľmi dobré včelárske rastliny, poskytuje kvalitný nektár a peľ, od júna do augusta poskytuje medovicu. Mednatosť je až 100 kg/ha, peľnatosť až 200 kg/ha. Hlohový med je svetlo až tmavohnedý, s príjemnou orechovou príchuťou a vôňou hlohových kvetov, s mierne horkastou dochuťou. Kryštalizuje pomerne neskoro, hrubozrnne. Väčšinou sa pridáva do zmesí medov. Hlohový med patrí medzi kvalitné medy, podporuje kardiovaskulárny systém, normalizuje vysoký krvný tlak, upokojuje, efektívny pri srdcovej arytmii. Vhodný pre starších ľudí. /wiki/

Môžem potvrdiť, ak vyjde počasie, nektár z hlohu je veľmi aromatický, rozvoniava v celom úli. U nás väčšinou na obdobie kvitnutia Hlohu vychádza počasie. Je po zamrznutých a po dažďoch. Ale môže sa stať, že príde Medard, a je po znáške. 

Video Hloh.

 

Ostružina malinová

Ostružina malinová ( Rubus idaeus ).

Obdobie kvitnutia:  Jún. Malina je rozšírená od nížin až do hôr. Pestuje sa aj ako kultúrna plodina. Najlepšie sa jej darí na vzdušných, stredne vlhkých pôdach na okrajoch lesov, na pasekách, rúbaniskách.

Kedysi sa u nás na Malinu kočovalo. Je bohatým zdrojom nektáru aj peľu. Mávame z nej, či už silnejšiu alebo slabšiu, znášku pravidelne. Včely sú pri hore, kde jej rastie dosť po rúbaniskách. Med z maliny je jantárovej farby, jemnej chuti, rýchlo a hrubo kryštalizuje. U nás je v ňom ešte primiešaný nektár z Lipy, Ďateliny a kvetov v hore. A ak je na to počašie, aj Smreková medovica, vtedy má med nádych do červena. Alebo i nevytočeny jarný med.

Video Malina.

vŕba trojmužná na včelnici

Vŕba trojtyčinková/Vrba trojmužná ( Salix triandra )

Obdobie kvitnutia: apríl. Druhý krát júl – september. Liečivka ( zo sušenej kôry sa vyrábal acylpyrín ). Ker 2 – 6 m vysoký, rastie na okrajoch lesov, brehoch riek a potokov, v zamokrených pôdach. Dobrý jarný a neskoro-letný peľ na výživu včiel. Nektár je súčasťou jarných zmiešaných medov.

Článok o vŕbach na včelnici.

Ďatelina plazivá (Trifolium repens)

Ďatelina plazivá ( Trifolium repens ).

Obdobie kvitnutia: máj – október. Liečivka. Rastie na lúkach. Patrí medzi výborné nektárodajné a peľodajné rastliny. Ak sa vyskytuje vo väčšej miere na lúkach môže byť zdrojom i hlavnej znášky.

Túžobník brestový

Túžobník brestový ( Filipendula ulmaria ).

Obdobie kvitnutia: jún – august. Liečivka. Rastie na vlhkých až zamokrených, na živiny bohatých stanovištiach, mokrých lúkach, priekopách a brehoch vôd. Je dobrou nektárodajnou i peľodárnou rastlinou. Uprostred leta poskytuje veľmi bohatú znášku peľu.

Slez pižmový

Slez pižmový ( Malva moschata ).

Obdobie kvitnutia: jún – september. Liečivka. Všetky druhy slezov sú vynikajúce včelárske rastliny. U nás ich nájdete v záhradkách, miestami lúkach. Ale rastie sporadicky, len ako doplnok znášky.

Video.

Pichliač roľný

Pichliač roľný ( Cirsium arvense ).

Obdobie kvitnutia: jún – október.  Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina s kvalitným peľom. Rastie na okraji lesa, spásaných či menej kosených lúkach. V našom okolí ho rastie dostatok na okolitých lúkach, pre dobrú znášku, spojenú so znáškou z maliny či medovice.

Video.

Lopúch plstnatý

Lopúch plstnatý ( Arctium tomentosum ).

Obdobie kvitnutia: júl – september. Liečivka. Rastie v krovinách, na medziach, skládkach, priekopách, pozdĺž ciest, rumovísk. Je dobrou nektárodajnou rastlinou. Nektár z lopúchu tvorí prímes neskoršej letnej znášky.

Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná ( Cichorium intybus ).

Obdobie kvitnutia: júl – október. Liečivka. Rastie na suchých stanovištiach, pastvinách, medziach, pozdĺž ciest, rumovísk. Patrí medzi výborné nektárodajné a peľodajné rastliny. Nektár z Čakanky je v zmiešanom letnom mede. Bohužiaľ jej nerastie na lúkach ( zle obhospodarovaných, iba trávanatých ) dostatok na väčšiu znášku. 

Komonica biela

Komonica biela  ( Melilotus albus ).

Obdobie kvitnutia: koniec máje – august. Liečivka. Rastie popri lúkach, v nekosených častiach, na úhoroch, násypoch. Patrí medzi výbornú nektárodajnú a peľodajnú rastlinu. Tvorí pomerne dosť nektáru. Kedysi často rástla i na poliach, bola z nej dobrá znáška.

Share This