Včely a včelárenie v horskej oblasti na Orave. Moje skúsenosti. Ako ich obhospodarujem ja?

Predstavenie našej včelnice.

(Včela  – Apis mellifera carnica – Kranka)

Včelárim pri obci Nižná, 600mnm, v údolí rieky Orava. Včelnica je obkolesená lúkami a vrchmi prevažne zalesnenými smrekmi. V menšom jadle, buky. Podnebie je vlhké a chladné, čo má svoje výhody aj nevýhody. Ako sa spieva – „na Orave dobre, sviežo a zdravo„.

Zatiaľ obhospodarujem dvdadsať produkčných včelstiev na jednom stanovišti, pri našom ovocnom sade. Plánujem vybudovať druhé stanovište, kvôli množeniu a oddelkom. Nekočujem za znáškou. I keď i nad tým uvažujem, kočovať s vlečkou za osobným autom, tak do 30 km. Hlavne na maliny, vres a čučoriedky. Bližšie k hore. Problém máme s medvedmi.

Orava

Nižná nad Oravou

Používam úľovú zostavu Čechoslovák, vysoký nástavok+polovičný nástavok+medník. Voľne na stojanoch, vedľa seba. Odnímateľné dno ( v ktorom sa dá použiť peľochyt ), medzidno – to používam pod vrchnák, na oddlelenie včelstiev, zakrývanie pri medobraní, prikrmovanie. Plechový vrchnák uteplený polystyrénom. Úle neuteplené s očkami, hrúbka stien 2,7 cm, bez falcov. Pred poslednou znáškou zvažujem používať výklz, kvôli sliedeniu a rabovaniu. Príprava je dlhšia, ale priamo vyberanie rýchlejšie.

Info s vlastnoručne vyrobenými výklzmi pridám.

Materskú mriežku používam podľa potreby. Klasické rámiky s drôtikom a medzistienkami. Takisto stavebné rámiky. K nim do polovičných rámikov dávam len kúsky medzisteny. Úle si vyrábam sám, čo najjednoduchšie.

Vystavané rámiky bez ms, moje video jar 2020.

včelnica

Včelnica s domcom so zatrávnenou strechou. V domci je miesto na štyri úle a úložný priestor.

Včelnicu postupne rozširujem, zatiaľ chcem vybudovať dve stanovištia – na jednom produkčná včelstvá, na druhom miesto pre oddelky.

Úle pre včely. Klasický a Warré úľ

Okrem klasického, skúšam aj niečo ako Warré úľ na osem rámikov, výška 2/3 z čechoslováku. Kombinujem v ňom rámiky s kúskami medzistienok a voľnú stavbu.

Rozvoj včiel a znáška.

Zima v posledných časoch už nie je taká tuhá ako bývala. Pokrývka snehu je menšia. Najstudenším mesiacom je Január.

Ak počas zimy nie sú moc veľké výkyvy, dobre preliečené a silné včely, prezimujú bez väčších strát a neminú priveľa zásob. V r. 2017 bola tuhšia zima ako zvyčajne, mrazy sa v noci vyšplhali cez -34 stupňov. Včely prezimovali všetky, len v jednom úli nebola matka. Tie som musel spojiť.

V roku 2018 zima bola mierna, prišla skorá jar. Neprežilo jedno včelstvo v osem rámikovom úli. Príčiny boli od hladu. Toto včelstvo som nechal prirodzene sa vyvíjať, celé leto bolo sucho, zásoby nemali žiadne. Prikrmoval som, ale asi som beznnáškovosť v lete podcenil. Druhé včelstvo ktoré neprežilo, bolo bez matky.

V roku 2019 bolo veľa snehu. Neprežilo dvojo včelstiev. Jedny doli slabé, napadnté klieštikom, tie som myslel že nemusia prežiť do jary. Druhé boli silné, tam mohla byť príčina v reinvázii klieštika. Apríl bol na začiatku veľmi suchý a teplý, potom prišlo ochladenie a prepršalo až do onca Mája. Prírode to pomohlo, ale kvitnúce stromy sa veľmi slabo opelili. Jarná znáška prakticky nebola. Vlaha ale pomohla – v lete bola bohatá znáška z maliny a medovica.

Rok 2020. Prežilo všetkých 20 zazimovaných včelstiev. Zima bola mierna, včely sa mali kedy preletieť. Neuškodila im ani neskoršia medovicová znáška. Zásob im ostalo veľa, pri prehliadke som musel zásoby včelstvám odoberať – aby mala matka kde klásť, aby mali kde ukladať sladinu z vŕb a tiež kvôli pridávaným ms.

Video z prezimovaných včelstiev, jar 2020.

Včely ma fascinujú, ako dokážu prežiť celodenné mrazy!

Jarné obdobie.

Prvé väčšie množstvo peľu je skoro na jar z Liesky a Vŕby. Prvý nektár z vŕby Rakyty. V tomto období zimné staré včely už strácajú svoju silu a pomaly sa vytrácajú. Postupne ich nahrádzajú mladé. Plodujú väčšinou hore pod vrchnákom. Postupne silnejú presúvajú sa s plodom aj nižšie. Až teraz spotrebujú väčšinu zimných zásob. Potrebujú len dobre uteplený strop a pokoj.

vŕby na včelnici

vŕba

Začína kvitnúť púpava, trnka, ovocné stromy a hloh. Včely idú rýchlo do sily. Jarný med im väčšinou nechávam na zosilnenie. Vyberiem len pár rámikov pre rodinu. Na Orave môže rýchlo prísť ochladenie, jarný med majú ako zálohu. Inak by som musel podnecovať. ( Ak spotrebovali zimné zásoby, a jar je naozaj na znášku zlá, daždivá a studená, prikrmovaniu sa nevyhnem ). Keď včely dostatočne zosilnejú, prichádza na rad rozmnožovací pud a s ním roje na stromoch.

Včely na jabloni.

Včely na jabloni.

Aby som nemusel liezť po stromoch, proti rojeniu robím oddelky a zoslabujem. Aj keď to dakedy nestačí. Veď rozmnožovanie je sila prírody! Rojenie má svoje výhody aj nevýhody. Ak sa včely vyroja, medu je menej. Ale zase ako roj sa ozdravia a krásne stavajú nové plásty.

Matky značím a snažím sa zastrihávať krídelko. Najlepšie je značiť matku na jar. Včely nie sú v plnej sile a matka sa dobre hľadá. Odporúčam matky značiť, uľahčuje a urýchľuje to prácu so včelami. Napríklad pri tvorbe oddelkov, menení matky alebo spájaní.

Oddelkov robím približne toľko ako je produkčných včelstiev. Tvorbu oddelkov a množenie matiek prinesiem v inom článku.

Po odkvitnutí púpavy, javorov, hlohov a ovocných stromov, väčšinou príde menšia znášková prestávka. Často ochladenie prinesú  zamrznutý. Treba si dať pozor aby včely mali dosť zásob. A práve po ochladení sa včely radi vyroja.

 

Leto.

Postupne začínajú kvitnúť kvety z lúky. ( Ale nie je to žiadna sláva. Púpava na jar. Trochu ďateliny plazivej a páru iných kvetov, v poslednom čase sa obiavuje veľa čakanky. Asi kvôli koseniu, dosádzaniu tráv a umelom hnojeniu kvety z lúk vymizli. ) Potom Malina, Lipa, Bodliaky. Podľa počasia medovica zo smrekov. Rozmnožovací pud pomaly opadáva. Znáška nie je nárazová, ale stálelšie. Pravdaže ak je na to počasie. Už sa stalo, že počas kvitnutia malín, som musel včely prikrmovať, rámiky mali úplne prázdne, matky prestali plodovať..

Horský med – u nás z medovice zo smrekov, býva tmavý, jantárovo až červeno zafarbený, voňavý, príjemnej chuti. Väčšinou je v ňom zmiešaný nektár z maliny, černice, lúčnych kvetov. Väčšia znáška z medovice bola v r. 2014 a v r. 2019.

Množenie, liečenie a pomoc pri rozvoji paše pre včely.

Znáška končí koncom Júla. Po vybratí posledného medu, preliečim ekologickým Beevital. Ak je vysoký počet klieštikov, ešte používam Gabonové pásiky. ( V roku 2019 som vyrezával trúdie rámiky, robil oddelky, miesto Beevitalu a Gaponu som použil kyellinu mravčiu a Ekopol. Kyelina mravčia moc nezaúčinkovala. )

Množstvo klieštika kontrolujem na podložke na odnímateľnom dne, alebo metódou práškového cukru. Snažím sa preliečiť hneď po medobraní, aby vyvíjajúce sa zimné včely neboli poškodené klieštikom. Oslobodiť sa od klieštikov včelám pomáham vyrezávaním trúdieho plodu. Na jeseň ešte preliečim Varidolom, podľa spadu klieštika, 1-3 krát. Rozmýšľam vyrezávať aj posledný plod na jeseň, kde by malo byť najviac parazitov.

Proti Noseme používam Nozevit, mám s ním veľmi dobré skúsenosti. Tiež pomáha dobré počasie a prikrmovanie sirupom 1:1.

Snažím sa trochu zveľadiť pastvu pre včely. V sade kosím až po odkvitnutí púpavy. A sadím po okolí vŕbu, aj dva krát kvitnúcu. Takéto vŕby na včelnici sú skvelá vec pre včely. Ak je to možné, odporúčam si ich vysadiť každému včelárovi. Skúšal som vysádzať kvetovú lúku, ale to mi moc nevyšlo.

Článok o vŕbach na včelnici.

Púpava v sade pre včely.

Púpava v sade.

Včely si množím sám. Najjednoduchšie je využívať rojové matečníky z dobrých včiel. Matky sú z nich kvalitné. Ale radšej množím matky z njlepšieho včelstva ktoré mám na včelnici. Ako som písal vyššie, článok ako množím matky, napíšem. Naučil som sa množiť matky na včelárskej farme v Čechách.  Niekedy prispievam novou krvou od šľachtiteľa včiel – naposledy mi včely v oddelku tieto matky zabili. Ale skúsim to znovu, výsledok napíšem.

Zakrmujem ich po poslednom medobraní, začiatkom Augusta. Pomocou fliaš s presakovacími vrchnákmi, alebo 5l vedierkami so slamou.

 

Med a iné včelie produkty.

Snažím sa zazimovať na zmiešaných zásobách med+cukor. Vysoký a na ňom nízky nástavok. Med vytáčam v prerobenom staršom medomete na elektrický pohon. K el. pohonu dobre slúži vŕtačka.

Článok o mede.

Elektrický pohon na medomet.

Elektrický pohon na medomet.

Propolis zbieram pomocou mriežok.

Popri množení matiek sa chystám zbierať materskú kašičku. Materská kašička – royal jelly,  si myslím že je nedocenený produkt včiel. Viacej o nej nájdete v budúcom článku.

Peľ nezbieram. Iba ak upravený z buniek – Pergu. To je uložený peľ včelami do buniek. Prekvasený a zaliaty medom. To už neplatí, v r. 2018 som prerobil všetky dná na zbieranie peľu.

Skúsenosti prinesiem.

Staré dielo pravidelne obmieňam. Rámiky vytápam buď v slnečnom tavidle alebo v hrnci s vodou. Vosk nevymieňam za medzistienky ale tvorím originálne sviečky zo včelieho vosku.

Rámiky skladujem vo voľných nástavkoch.

Slnečné tavidlo.

Slnečné tavidlo.

Článok o včelom vosku.

Včelárenie je beh na dlhšie trate.

Učím sa stále. Pomocou knižiek, prednášok, prírody, včelárov a včiel. Včelárim od roku 2009. Stále je čo zdokonaľovať.

Pomáhal ma zaúčať otec, a včelári pán Kozáčik a pán Terén z Nižnej nad Oravou. Navštevoval som včelársku školu v Banskej Bystrici. Na praxi som bol jednu sezónu na včelárskej farme u Petra a Janky Cihlářových, kde sme obhospodarovali 1100 včelstiev a asi 500 oddelkov. Bola to prax a vysoká škola v jednom.

Cestujem po včelárskych farmách, na ktorých tiež získavam skúsenosti.

Budem rád ak sa pripojíte do debaty, možno by ste sa chceli pochváliť ako včelárite Vy? Ak máte nejaké otázky, neváhajte ma kontaktovať.

Včely - med

Med v panenských plástoch

Späť na chov včiel.

Späť na včely.

Share This