Prírodný včelí vosk. Krásne vonia sám o sebe, ale pri horení rozvonia celú izbu. Dodá čaro tmavej noci. Pomaly sa rozpamätáva – akoby horel kúsok slnka.

Tvorenie sviečok zo včelieho vosku.

Tvorenie sviečok zo včelieho vosku.

Tvorenie sviečok zo včelieho vosku.

Dá sa pekne tvarovať do rôznych zaujímavých tvarov.

Na začiatok asi najjednoduchšie tvorenie potápaním knôtov do roztopeného vosku.

Takéto sviečky si môže vytvoriť každý. Môžu byť rôznej hrúbky, dĺžky. V jednoduchosti je krása. Len trošku trpezlivosti.

Čo budeme potrebovať?

Dostatočne vysokú nádobu na vosk, podľa požadovanej výšky sviečky. Ja používam starý tlakový hrniec s dvojitým dnom. Sviečky sú vysoké okolo 13 cm, hrubé podľa počtu namáčaní.  Bavlnené knôty, ktorých hrúbku použijeme podľa požadovanej hrúbky sviečky. Hrubšia sviečka, hrubší knôt. Včelí vosk bez nečistôt, ktoré by sťažili horenie. Je dobré ho prefiltrovať cez plátno. A ďalšie náradie ako čistý pracovný stôl, nôž, drievka potrebnej dĺžky a šikovné ručičky.

nádoby na včelí vosk

nádoby na včelí vosk

bavlnený knôt

bavlnený knôt

Postup:

Roztopíme včelí vosk. Dbáme aby sme ho neprehriali a aby sa neprepálil. Nato je najlepšia nádoba s dvojitým dnom, alebo hrniec s voskom položený vo väčšom hrnci s horúcou vodou.

knôty na sviečky

príprava knôtov na tvorenie sviečok zo včelieho vosku

Knôty zostriháme na požadovanú dĺžku tak aby jeden knôt predstavoval dĺžku dvoch sviečok. Prevesíme ich na napr. malú doštičku. Jedna polka knôtu bude predstavovať jednu sviečku. Viď obrázok. Takto si ich môžeme pripraviť viacej a postupne ich budeme namáčať.

Robím to tak, že striedavo potápam knôty na dvoch či troch doštičkách – jedna chladne, druhú namáčame. Pozor, aby vosk nevrel. Ak je vosk moc horúci, sviečka sa bude viacej topiť ako hrubnúť. A je tu aj riziko horenia vosku a prepálenia. Tak pekne pomaly, znížiť plameň.

bavlnené knôty a včelí vosk

bavlnené knôty po namočení v roztopenom včelom vosku

Knôty ponoríme do vosku a odložíme mimo. Kým chladnú, namočíme druhú doštičku s knôtami. Potom tretiu. Postup opakujeme viacej krát.

výroba sviečok

knôt po pár ponoreniach vo vosk

orezávanie sviečok

orezávanie sviečok

Ak chceme mať rovné sviečky, ešte teplé ich na rovnej doske jemne šúľame. Jemne, rukami od seba, a sviečky sa samé vyrovnajú. Pre väčšie sviečky sa môže mieto rúk použiť na šúlanie rovná doštička. Nesmú však byť moc teplé, aby sa nelepili.

Konce, kde nie je knôt, orežeme.

Postup namáčania, chladenia a vyrovnávania opakujeme na požadovanú hrúbku sviečok.

postup pri tvorení sviečok zo včelieho vosku

postup pri tvorení sviečok zo včelieho vosku

A je to. Sviečky si môžeme rôzne ozdobiť, tvarovať za tepla… tvorivosti sa medze predsa nekladú 🙂

.

hotové sviečky

aj rôzne dozdobyť

modelovanie sviečky zo včelieho vosku

môžeme rôzne tvarovať

.

Rád budem za každú opravu, pripomienku či pochvalu.

Tvorenie sviečok – video: https://youtu.be/EDn4CTMI1Jg

Ak bude záujem, budem pokračovať s ďalšími postupmi pri tvorení sviečok zo včelieho vosku. Ako napríklad výrobu plátov na skrúcanie sviečok, odlievanie vo forme, plávajúce sviečky či výrobu ľadovej sviečky…

Prajem pekné a čarovné chvíle pri tvorení a horiacich sviečkach.

Späť na blog o včelích produktoch.

Share This