Cestovať, objavovať, spoznávať ľudí, krajiny a učiť sa dobre hospodáriť. Domov si prinášať nové inšpirácie a možno pomôcť inšpirovať druhých. Nadväzovať priateľstvá, spájať, nie rozdeľovať. Pomôcť svojou kvapkou v mori svojou dobrovoľnícku činnosťou. Možno aj Vás inšpirovať na cestu?

Predstavenie gazdovstva Ochsenstall.

Ochsenstall, Hrušovany nad Jevišovkou.

Róbert a Tomáš.

Róbert a Tomáš.

Dvaja priatelia Tomáš z Prahy a Róbert z Viedne. Obnovujú staré sady, vinice a záhrady v mikroregionu Hrušovsko na Morave. Trvale udržateľným spôsobom hospodárenia. Ich cieľom je prispieť k novému rozkvetu oblasti zasiahnutej vyháňaním pôvodných obyvateľov.

Predávajú čerstvé ovocie v bio kvalite. Vyrábajú vlastná produkty – mušty, víno, marmelády, sušené ovocie. Najväčších odberateľov majú z Viedne.

Okrem pestovania, chovajú sliepky a prasatá pre vlastný úžitok. Chované ekologicky, s voľným výbehom. Ponúkajú rôzne brigády a zamestnania miestnym obyvateľom. Napríklad strihať sady a vinice, dôchodcom lúskať orechy, študentom zber ovocia.

Renovujú aj starý statok v malej obci Pravice, kde by časom chceli sústrediť ich činnosť. Zatiaľ majú hospodárske budovy roztrúsené po okolí. Súhlasím, lepšie je všetko – stroje, výrobu, kancelárie aj bývanie dať pod jednu strechu. Aj keď statok je dosť v dezolátnom stave.

Ochsenstall prebrali po miestnom názve na stanici v Hrušovanoch. V preklade niečo ako vôl.

zamecek na statku v Pravici

Zámeček na statku v Pravici.


Statok v Pravici. Ochsenstall.

Statok v Pravici.

Okrem gazdovania sa venujú osvetovej činnosti zameraním na trvale udržateľné hospodárenie. Často cestujú do Bruselu, kde sa snažia presadiť dobrú myšlienku, a zabojovať s veľkými chemickými korporáciami.

Čo som robil a ako som sa k nim dostal?

Cez organizáciu WWOOF, ktorá sprostredkováva prácu pre dobrovoľníkov výmenou za ubytovanie a jedlo. Pracujete podľa dohody päť hodín. Ale to záleží aj na gazdovstve. A získavate skúsenosti a nadväzujete priateľstvá. Práve to je neoceniteľné. Tiež máte možnosť spoznať miestnych s ich kultúrou a objavovať okolie, peši, bicyklom, loďkou, vlakom…

České WWOOF.

Skratka odvodená od World Wide Opportunities on Organic Farms (v preklade celosvetové príležitosti na ekofarmách) už v názve vystihuje zámer hnutia. Ide o dobrovoľnú pomoc ľudí na farmách, ktoré sa riadia princípmi ekologického hospodárenia a udržateľného rozvoja. – dobrovolnictvo.sk

2 spôsoby ako spoznať svet s dobrovoľníctvom.

vlak

Vlakom na Moravu.

Ako dopravný prostriedok som si vybral vlak. Nižná – Kraľovany – Bratislava – Břeclav – Hrušovany a späť. Spolu cca 45 euro. Jedna cesta okolo 417 km. Cesta bola pohodová, pomaličky ubiehala. Bolo práve po sviatkoch, ale miest na sedenie bolo dosť. Jedine v Mikulove bola výluka vlaku, kde sme museli presadať na autobus.

Rád cestujem vlakmi. Viacej pohodlia, na záchod alebo miesta. Tiež reštauračný vozeň neobchádzam. Ak mám chuť, vždy sa dá s niekým porozprávať. Alebo sa pozerám cez okno na krajinku, či len tak privriem oči a ponorím sa do rytmu vlaku.

Na vlak si môžete uplatniť rôzne zľavy. Ak ste študent, mladý do 26 rokov, dôchodca ale aj pracujúci. Tiež na lístky cez malý pohraničný styk. Na kúpu lístka cez internet je 5 percent, ktoré môžete kombinovať so zľavami ako sú napríklad Junior alebo Senior RailPlus či Klasik RailPlus.

Viacej na stránkach Železničnej Spoločnosti Slovensko.

A čo som porábal?

V prvom rade som sa prišiel učiť a objavovať. Lenže počasie mi vôbec nevyšlo. Pršalo, snežilo, fúkal strašný vietor a bola poriadna zima. To bol koniec Apríla. Do sadov sa moc nedalo ísť, čo ma trochu sklamalo. Na statku som býval sám. Gazdovia mali domček vzdialený 4 km, na stanici v Hrušovanoch. Z neho sa časom chcú presťahovať na statok. Tiež zvieratá a stroje postupne sťahujú. Kury aj prasatá budú mať k dispozícii celý veľký dvor. Plánujú si zaobstarať ovce a kozy na spásanie trávy do starých sadov.

Lúskanie orechov.

Lúskanie orechov.

Ale na statku bolo práce dosť. Pri upratovaní, triedení, prekladaní a rozprávaní nám čas rýchlo ubiehal. Po večeroch som pri piecke lúskal orechy. Tie predávajú hlavne pekárovi do Viedne.

Chystali sme sa guľáš pripraviť pre Róbertových kamarátov z Viedne. Ale pre chorobu a zlé počasie to radšej presunul na neskôr, kedy som tam už nebol. Škoda, tešil som sa, že si precvičím moje konverzačné schopnosti 🙂

Mal som voľno. Prešiel som si okolie malej dedinky. Kostolík, jedny potraviny a klasická hospoda s utopencami. Emin zámok. A zase vykúrená izba, orechy a staré knihy. Možnosť bola ísť na Pálavu, len som sa tiež necítil najlepšie. Čo už, počasie si niekedy nevyberieme.

Širšie okolie som si chcel nechať na neskôr. Niektoré fotky nižšie, z cyklotúry pridávam z minulej cesty do tohto pekného kraja.

Vinohrad.

Keď sa počasie ako tak zlepšilo, konečne som sa šiel trocha podučiť v mojom odbore. Do viníc. Obhospodarujú viacej v okruhu 30 km. Šli sme do terasovitých, poriadne zanedbaných, blízko pri Hrušovanoch. Celý dlhý pahorok, na ľavej strane od cesty bol veľký vinohrad. Víno na obzore, od vidím do nevidím. Rozpadnuté strážne búdky, prerastajúce kríky, suchá tráva.

Šípky vo vinohrade.

Šípky vo vinohrade.

Plány boli ísť aj do sadu a pozrieť si včelín tam pristavený. Ale chalani sa sále necítili dobre, naozaj bolo hnusné počasie. Tiež kvôli tomu som skrátil pobyt na Morave.

O čom je taká práca v zanedbanom vinohrade?

Najprv upraviť zarastené riadky medzi viničom od trniek, šípok, bazy a iných krikov. Dosť som sa nastrihal s pákovými nožnicami. Riadky zmulčovať. Pozdvíhať a napnúť drôty, potom sa pustiť do viniča. Upravovať a omladiť hlavy. Z nových očiek vyrastú mladé plodivé výhonky. Tiež orezávať divé výhonky z viniča, ktoré odoberajú ušľachtilému drevu silu. Pravidelne kosiť, striekať ekologickými prípravkami… je toho dosť. Odborné ošetrenie viniča a stromov prinesiem v osobitnom článku. 

Na Orave skúšame rôzne odrody mrazuvzdorného viniča. Ako sa darí, prinesiem tiež v ďalšom článk.

strihanie vinohradu

strihanie vinohradu

Strihal som spolu s pani Máriou z Hrušovian. Niečo mi ukázal Róbert ale Mária je profesionálka. Strihá už nejaký ten rok. Vlastné hrozno doma, kde majú všetky známe a chutné odrody, určite poznáte. Napríklad Cabernet Sauvignon, Ryzlink… Strihávala aj ako zamestnankyňa v Hrušovanoch, teraz ako dôchodkyňa v Rakúsku.

Spomínala zážitky z mladosti, keď chodili strihávať celé partie. Porobili, pospievali, užili si srandy. Mladý sa teraz sťahujú do miest, a vinice pomaly zarastajú. Tradícia sa vytráca. Veľa malebných sklípkov ostáva prázdnych. Ale nájdu sa aj výnimky. Často presedeli v sklepoch celú noc, ani nevedeli kedy prišlo ráno. „Zo sklepu rovno púújdem na hřbitov.“

Ubytovanie a strava.

Ako som písal statok som mal sám pre seba. Izbu s veľkou manželskou posteľou a starým vyrezávaným nábytkom. Piecku na kúrenie. Kúril som agátom, škrupinkami po orechoch… V izbe bolo teplo a pekne voňalo. Média žiadne. Len staré knihy z 1900.

Malá kuchyňa, sprcha s teplou vodou a záchod. Varil som si sám z potravín ktoré gazdovia mali alebo nakúpili. Domáce čerstvé vajcia a mlieko. Orechy a med zo sadov.

Večera.

Večera.

Môj výmysel na večeru: cestoviny s maslom, jogurtom, miestnymi orechmi a medom od včelárky z blízkeho sadu.

Okolie.

Okrem získavania skúseností, zoznamovania a srandy s domácimi, si netreba nechať ujsť spoznávať okolie.

2 km od Pravice je Emin zámok. Postavený v roku 1882 v novobarokovom slohu veľkostatkárom Edvardem Khuenem Belasim, veľkým milovníkom umenia a majiteľom vtedajšieho hušovanského panstva. Pôsobil tu Alfons Mucha, ktorý odiaľ nastúpil svoju umeleckú dráhu. Zámok je umiestnený v krásnom prostredí listnatého lesa, pri rieke Jevišovka. Okolo vedie Muchova Cyklotrasa.

Emin zámek, Autor Pavel Vítek

Emin zámek, Autor Pavel Vítek

Neďaleko je chránená krajinná oblasť Pálava, s Věstonickou nádržou, riekou Dyje a krásnym starým mestom Mikulov. Možno poznáte známu Věstonickú venušu, z obdobia 29 000 rokov pred Kristom? Alebo korenisté víno Pálava?

Věstonická nádrž

Věstonická nádrž


Kaplnka sv. Šebestiána v Mikulove

Kaplnka sv. Šebestiána v Mikulove

Určite navštívte tradičné vínne sklepy s kvalitnými miestnymi vínami, alebo ochutnávku dobrého jedla. Návštevu vínneho sklepa si radšej treba objednať dopredu. Na bicykli môžete prebádať a ľahko prejsť po pekných cyklocestách celé okolie.

Na bicykli.

Na bicykli.

Mikulov a okolie patrí k tradičným vinárskym centrám. Zemepisné poloha, klíma a rôznorodosť pôd Mikulovskej vinárskej podoblasti s vápencovými svahmi Pálavy ovplyvňujú nezamenitelný charakter miestnych vín.

S biciklami po okolí. Výhľad na krajinku zo zrúcaného hradu.

S bicyklami po okolí. Výhľad na krajinku zo zrúcaného hradu.


Zastávka na ochutnanie dobrého jedla.

Zastávka na ochutnanie dobrého jedla.

Vidieť a skúsiť sa dá veľa. Len treba ochotu a počasie. Som vďačný aj za takúto možnosť poznávacieho cestovania. Trocha tej práce na gazdovstvách určite neuškodí, práve naopak. Pomôže sa dobrej myšlienke, kadečo priučí a spozná rôznych ľudí. Určite skúste aj takéto netradičné cestovanie po gazdovstvách a okolí.

Západ slnka na Věstonickej nádrži.

Západ slnka na Věstonickej nádrži.

Späť na blog Česko


Share This